| OmBanal33 a întrebat:

Salut tuturor! Despre lentile de contact este vorba:
Am sa las aici cateva intrebari pe care o sa le pun peste 2 saptamani la oftalmolog, dar pana atunci am sa le las aici:
Tocmai ce mi-am luat lentile, sunt de test 2 saptamani mi-a precizat oftalmologul.
Dioptriile mele sunt de indepartare.
Am un job la care stau la birou pe laptop, sunt constient ca o sa imi trebuiasca ochelari pentru protectie deoarece am inteles ca nu se poate pune pe lentile.
Intrebare este urmatoarea, este ok daca stau la laptop cu lentile de indepartare, dar cand citesc?
Practic: Lentilele sunt "progresive"? (cred ca este termenul corect, daca nu, scuzati-ma)
Cum sa ma obisnuiesc mai repede cu lentilele sau nu este nimic de facut si trebuie doar sa astept.
M-am mai uitat la videoclipuri despre lentile inainte sa pun intrebarile astea, insa nu am obtinut un raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| trophin a răspuns:

happy dacă ți le-a "precizat" oft de ce nu l-ai întrebat atunci? Sau pe cine ți le-a dat, farmacist, farmacista, farmacist junior, ebay, olx, Amazon? happy

| OmBanal33 explică (pentru trophin):

Am uitat de aceste intrebari la momentul respectiv deoarece:
Controlul pentru a seta dioptriile a fost facut acum aprox 16 zile, atunci nu stiam de aceste intrebari practic.
Am fost la optiblu pentru a comanda lentilele.
Astazi mi-au venit, iar peste 2 saptamani o sa ma vad cu oftalmologul...

| trophin a răspuns (pentru OmBanal33):

Nu știu ce sa zic... Cata un forum, chat specializat... Sau sa răspundă cei ce folosesc lentile. Pana la varsta mea nu am avut probleme cu vederea. Și sa îți dau un răspuns de pe gugle, ar fi dezamăgitor ca e vorba de ocii tai