| imStorm3r a întrebat:

Salut, eu urasc iarna. Nu ma refer la sarbatori si din astea dar ma refer la vreme, ca se intuneca repede etc...
Iarna ma faca atat de plictisit incat am ajuns sa dorm toata ziua si sa fiu activ noaptea.
Cum as putea sa ma intorc la un stil de viata normal? Adica sa fiu treaz pe timpul zilei si sa dorm noaptea...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Eu îmi reglez somnul așa :
Sa zicem că azi toată ziua am dormit, seara bântui internetul, ei bine... următoarea zi, mă forțez, gen fac activități sau ceva să nu mai dorm ziua aceea ca mai apoi pe la 10:00 PM să cad mort de somn, dimineața mă trezesc și la fel îmi ocup ziua cu activități pentru a nu dormi și procedez la fel toată săptămâna astfel reglându-mi somnul.
Eu procedam așa vara.
Oricum, nu consuma cafea să te țină treaz, nu este indicat.
Înainte să dormi, bea un ceai neîndulcit, te va calma și vei dormi super bine.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Rezisti o noapte fara sa dormi cu dureri de cap si ziua la fel apoi la 9 seara ziua urmatoare te culci

| darrio2007 a răspuns:

Ia-ti serviciu.

| FlorentinaF a răspuns:

Buna! Daca in seara asta bantui ca si mine pana spre dimineata, incearca sa te trezesti la 8. La 8 esti in picioare, te fortezi.In urmatoarea seara fii sigur ca tot tarziu adormi, dar te trezesti iar la 8. Si in a 3a seara nu stiu daca mai apuci 00:00. Eu asa fac in timpul scolii, cand am programul din vacanta. laughing

| deli4deli4 a răspuns:

Trebuie sa gasesti activitati...care se practica normal, ziua...sunt o multime, doar ca nu le vezi tu. Uite... unii oameni regreta ca au pierdut chiar si noaptea, dormind...realizand ca puteau face cv mult mai bun decat sa doarma...Nu stii cat de pretios este timpul, mai ales in timpul zilei.Asa ca incearca sa te dezobisnuiesti cu acest mod de viata un timpul iernii.Cu vointa sigur vei reusii