| IonutValeriu a întrebat:

Am un stil de viata oribil. Efectiv dorm TOATA ziua, iar toata noaptea stau treaz. La modul mă culc la 7-8 dimineata, ma trezesc la 8-9 seara. Nu mai sunt deloc productiv, inainte aveam foarte multe activitati, acum efectiv nu mai fac nimic, doar dorm toata ziua iar noaptea o pierd degeaba. Am inceput sa am stari de depresie intr-un fel, de anxietate, stiu ca totul tine doar de mine dar nu am nici o motivatie sa schimb ceva.
Starile respective de depresie, anxietate, pot fi datorate stilului respectiv de viata?

Mereu zic ca de luni imi revin, se face luni...marti, miercuri si o las pe lunea viitoare si tot asa, saptamana de saptamana.

Daca imi revin la normal si devin din nou un om productiv, credeti ca imi vor trece starile respective? Simt ca ma mananca psihic

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Da, stilul de viata conteaza foarte mult. Daca o sa faci schimbari, o sa te simti mai bine. Nu mai pune ziua de luni ca ziua minune, in care o sa incepi sa faci ce iti doresti. Incepe de acum, din momentul in care gandesti ca vrei sa faci ceva pentru tine. Iti recomand o carte foarte interesanta, atomic habits. Incearca sa iti faci ordine in camera/casa. O sa te ajute foarte mult. O sa iti dea o energie pozitiva sa continui schimbarile. Fa o lista cu lucrurile pe care ai vrea sa le faci pe termen lung si vezi care sunt pasii spre obtinerea lor. In fiecare zi fa acei pasi. Succes in ceea ce iti propui!

| Violleta2022 a răspuns:

Foarte-foarte rau, ca-ti distrugi sanatatea, odata ce hormonii serotonina si melatonina nu se mai produc deloc, iar lipsa lor declanseaza boli mentale si metabolice grave.

Cei doi hormoni vitali creierului (serotonina si melatonina) se produc NUMAI cand dormim noaptea intre orele 23 si 2 dimineata.
Nu are nici o importanta ca dormi 12 ore pe zi, fiindca somnul de zi nu produce acest hormoni.

Bolile pe care le declaseaza lipsa acestor hormoni pe termen lung sunt: depresie, anxietate, paranoia, schitofrenie, diabet ...si chiar cancere.

Cum ti-ai dat peste cap ciclul circadian, acum trebuie sa lupti sa NU mai dormi deloc ziua, ca seara sa poti dormi si in 6-12 luni sa poti sa iti revii. Daca nu bolile psihice continua sa avanseze si ajungi pe tratamente psihiatrice, iar in cativa ani se declanseaza diabetul si chiar cancerul.

| ionur a răspuns:

Trebuie sa lași alcoolul definitiv și fumatul lasă-l definitiv o să-ți distrugă viata și mai rău astea două. Și Găsești un loc de muncă și nu vreodată greslea sa muncești pentru țigări și băutura ca e jale ai zis ba bei alcoolul de la 14 ani și fumezi pai dacă ai început cu astea de la vârsta aia e jale.