| Bl4ckShadowS a întrebat:

Exista cumva hernie perforata? sau hernie inghinala perforata sau ceva de genu acesta? Daca da ce este mai grav hernie perforata sau apendicita perforata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Sigur ca exista, in primul caz este vorba de hernie care reprezinta exteriorizarea unui organ (sau parte din organ, de obicei ansa intestinala) din cavitatea in care se gaseste in mod normal, printr-un punct slab sau defect parietal in stratul muscular al acelei cavitati. Complicatia cea mai grava este cand acest organ se perforeaza producand peritonita - este o URGENTA medicochirurgicala la fel ca si cand se perforeaza apendicele.

2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Nu exista diagnosticul de hernie perforata; complicatia cea mai severa in cazul herniei este strangulatia cu gangrena organelor incarcerate/strangulate.
In schimb, in cazul unei apendicite poate aparea perforatia apendicelui cu revarsarea continutului intestinal in peritoneu si cu declansarea peritonitei septice.
http://www.i-medic.ro/......t-de-urina

| carmen2011 a răspuns:

Daca ai o astfel de problema, iti recomand o vizita la Delta Hospital. au aparatura ultra moderna si medici f bine pregatiti. 95% dintre hernii se pot opera minim-invaziv, adica laparoscopic. de apendicita nu mai zic.
adresa lor o gasesti aici: http://www.deltahospital.ro/