| anonim_4396 a întrebat:

Exista șanse sa fac hernie inghinala de la supra solicitare (flotări, abdomene, geneoflexiuni)?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu daca o iei usor. Azi 30de abdomene, maine 50 poimaine 100.

| CulturismsiFitness a răspuns:

Ca sa fiu mai exact in ceea ce priveste intrebarea ta am sa iti raspund asa :

Hernia inghinala apare atunci cand in zona inghinala (santul dintre coapsa si abdomen), tesutul abdominal sau o parte din intestin protruzioneaza printr-un punct slab al peretelui abdominal determinand aparitia unei umflaturi la acest nivel sau la nivelul scrotului.

Exista doua tipuri de hernii inghinale: indirecta si directa:
- hernia inghinala indirecta se produce printr-o deschidere a canalului inghinal ce normal trebuie sa se inchida inainte de nastere. Aceasta deschidere permite ca tesuturile sa protruzioneze prin acest canal
- hernia inghinala directa se produce datorita slabirii musculaturii in cursul vietii sau a imbatranirii.
Herniile inghinale indirecte sunt mai frecvente la baieti deoarece dupa coborarea testicolelor prin canalul inghinal, orificiul abdominal al acestui canal poate sa nu se inchida complet. La femei, de asemenea herniile inghinale indirecte sunt mai frecvente decat cele directe.

Sper sa te-am lamurit