| madalinfindrihan a întrebat:

Exista stadii ale miopiei? Usoara medie sau grava?
Exemplu -4.50.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ancaval a răspuns:

Scuza-ma, dar nu zici bine. Asta cu 8 de unde?

Eu i-am spus exact valorile dintr-o carte de oftalmologie.
Mica 0 -3
Medie -3 -6
Mare sau FORTE peste -6

14 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

-4,5 este deja mare, iar peste 6 este severa; dupa 8 devine extrema si chiar am confectionat doua perechi de lentile dioptrie de -32.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ancaval):

Scuza-ma; eu am lucrat ca tehnician-optician mai bine de 15 ani

| ancaval a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Doctor Monica Pop, directoarea spitalului din Bucuresti a postat pe un site aceelasi valori.

Cartea de unde am luat valorile este scrie tot de medici in Bucuresti.

Apropo, la cat mai multi ani in domeniu. Bafta! Omul cat traieste invata!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ancaval):

Imi poti cataloga in ce categorie de gravitate se inscrie o dioptrie de +2sph/-3,25cyl/165grade!?winking tongue

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ancaval):

P.S. Nu team injurat; este o dioptrie des intanlita la pacientii cu astigmatism.winking tongue

| ancaval a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Anii grei de scoala si experienta NU te lasa sa injuri.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ancaval):

Am obiceiul sa dau raspunsuri documentate, sau din categoria propriilor trairi care au fost confirmate de specialisti ca fiind reale/evidente

| ancaval a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu mai scap de tine.

Nici Madalin nu cred ca intelege ce facem noi aici? A pus o intrebare, a primit raspuns. Si atat. La revedere!

Vorbim despre trairiile tale? Pot si eu despre ale mele. Dar cui ii pasa? La Madalin sigur NU.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ancaval):

Eu m-am referit la optica medicala tiintifica si aplicata, dar am amintit si despre raspunsurile la altfel de intrebari. daca tu nu prea ai trecut pe la scoala ca sa intelegi si sa urmaresti sirul de raspunsuri nu este vina mea pupici mici-mici-mici, maestre

| ancaval a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Vorbeam despre miopie, dar tu ai venit cu astigamstism.

Chiar NU poti intelege si accepta ca se vorbeste despre MIOPIE aici?

Incerci sa ne arati tu noua la cate te pricepi? Daca te pricepi...

Cat despre scoala.....am mai multa decat tine, tot in domeniul sanatate si eu chiar pot demonstra. Tu ca tehnician......nici nu e de discutat.

Ai vazut ca nu merge cu miopia, hai cu astigmatismul.

Sa ai o zis frumoasa.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ancaval):

La cata scoala ai : macar ar fi trebuit sa ai bunl simti si sa urmaresti rationamentul raspunsurilor. Dar esti printre sfertodoctii cu diploma( sigur pe spaga luata la f.f.) si nu ai inteles intrebarea referitoare la combinatia de cilindru/sfera si categoria de ancadrare-medie, ori grava.

| ancaval a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Spaga? deja vorbeste gura fara tine. Cum dovedesti tu ca e pe spaga? Poti fi dat in judecata pentru vorbe aiurea. Esti constient, nu?

Pe tine te deranjeaza ca te-am corectat cu dovezi, iar acum sari si ataci.

Nu impresionezi pe nimeni.

Te rog sa NU mai raspunzi la comentariile mele. Multumesc.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ancaval):

Bati campii cu gratie! nu scoate tu din context doar pentru un orgoliu de nesimtit sfertodoct. : "
acum 2 ore | Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Val77):
Imi poti cataloga in ce categorie de gravitate se inscrie o dioptrie de +2sph/-3,25cyl/165grade!? winking tongue". tongue

| ancaval a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Scuza-ma, dar nu zici bine. Asta cu 8 de unde?

Eu i-am spus exact valorile dintr-o carte de oftalmologie.
Mica 0 -3
Medie -3 -6
Mare sau FORTE peste -6

| ancaval a răspuns:

Mica 0 -3 dioptrii
medie intre -3 -6 dioptrii
mare peste 6 dioptrii