| BadPikaPika a întrebat:

Salut fratilor,sunt racit si am nasul infundat,dar nu prea se desfunda cu sprayul nazal, imi puteti spune alte metode de desfundare ale nasului? Rog seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lzehxo a răspuns:

Inhalatii cu mentol, creion nazal de la farmacie daca vrei sa iti cumperi, bai de aburi.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inhalatii cu ulei de eucalipt sau mentol!
Pui o craticioara pe foc cu 1 litru de apa in ea si cand fierbe, pui cateva picaturi de uleid eeuclaipt in apa fiarta.
Dai craticioara deoparte (stingand aragazul) si cu un prosop psu in jurul craticioarei iti pui gurita la conul facut deasupra craticioarei si inhalezi de 20-30 de ori, rar si cu pauze.
Daca faci cate 3-4 inhalatii pe zi, in 2-3 zile ai scapat de toata raceala.

| UrsuNathalie a răspuns:

Kalanchoe (o planta de camera )- rupi o frunza so o pisezi bine intr-un pahar. dupa ce a aparut un suc de culoare verde il ian intr-o seringa si introduci sucul in nas... dupa cateva minute vei incepe sa stranuti si asa vei scapa usor de raceala si nasul se la desfunda )). sper sa te ajutat

| RegeleIaurtului a răspuns:

Eu când am nasul înfundat, mama face mămăligă, îmi pune un prosop pe cap și mă pune sa respir prin aburul de mămăligă 15 minute O.O (prosopul acoperă și mămăliga, să nu iasă aburul)

| Mor3Na a răspuns:

Fa niște inhalatii cu mușețel. pana mâine nu mai ai nimic