| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ieri am alergat 5.4 km. Cum as putea sa alerg distante mai lungi si sa am mai multa energie, azi vreau sa alerg 8.1 km.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De la o zi la alta nu ai sa reusesti sa adaugi 3 km... rezistenta se obtine prin antrenament

| Nemessys a răspuns:

Asta trebuie neaparat sa o faci treptat. Tu daca poti alerga maxim 5 km, urmatoarea zi nu poti sa alergi 7. Trebuie o zi sa alergi 5.1 km dupa urmatoarea 5.2, urmatoarea 5.3 si tot asa.

| Lorena7712 a răspuns:

Ideea cu alergatul e sa incepi treptat si sa continui treptat. Asa iti formezi rezistenta. Gen daca tu ai alergat azi 100 m, maine alergi 200, poimaine 300. Dintr-odata nu ai cum sa ajungi la performante asa cum vrei tu

| Ghimbasanu a răspuns:

Salut... Ca sa poti alerga 8, 1 km trebuie sa faci antrenament. Daca azi ai alergat 5, 4 km maine alergi 5, 5 km. Nu poti alerga 3 km de pe o zi pe alta. Asta este pentru a alerga o distanta mai mare insa energia o obtii prin mancarea fructelor care au vitamine si calciu. Pe langa asta mai ai nevoie si de somn noaptea. Nu sa te culci la 1 si sa te trezesti la 6 sa alergi:-)). Somnul trebuie sa fie de minim 7 ore. Succes! kiss

| MarianDeut a răspuns:

Eu iti recomand daca ai o bicicleta sa alegi cu accea.