| Holy97 a întrebat:

Salut! Ieri am avut un accident cu trotineta electrica, m-a lovit o masina iar in urma impactului m-am lovit la cap de o bordura. Lovita este in spatele capului in partea stanga dupa ureche. Atunci am refuzat sa merg la spital, ma simteam ok. Nu am stari de greata, nu am varsaturi, pierderi de memorie sau ameteala doar mi s-a umblat acolo putin, nu sangerez si nu sunt invinetit. Voiam sa intreb daca la o simpla radiografie se poate vedea daca este ceva mai grav. Urmeaza sa merg maine la spital.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

"Daca te-ai lovit la cap in mod accidental, nu trata momentul cu superficialitate. Chiar daca nu pare nimic grav si nu dezvolti niciun simptom imediat dupa lovitura, este posibil ca rana ta sa fie serioasa, cu consecinte grave. Daca ai o contuzie sau un traumatism, la cateva ore sau zile dupa producerea lui, se pot instala chiar si consecinte mortale. Este indicata vizita la un cabinet medical in primele 24 de ore si monitorizarea starii de sanatate timp de 72 de ore. Medicul este cel care va putea stabili daca lovitura de cap suferita este periculoasa sau nu."

recomandat ar fi sa faci un RMN sau un CT!

| Holy97 explică (pentru Simpatic):

Am facut CT astazi la o clinica inca mi-a spus doar ca el nu vede nimic doar ca sinusul stang este plin (intr-adevar ma doare si capul in zona sinusurilor) intrebarea mea e daca cd mi-l poate citi la spitalul de urgenta gratuit.

| Simpatic a răspuns (pentru Holy97):

Pai nu ti s-a dat si o foaie cu rezultatele CT-ului? ti se da o foaie cu "rezultate " si daca faci o 'banala' radiografie
cu acea foaie ai putea sa mergi la medicul de familie si el te va indruma de acolo ce este de facut!
medicul iti poate explica ce anume ai (sau nu ai) in functie doar de rezultatele de la CT...
la spitalul de urgenta nu stiu daca citeste cineva gratuit fara sa ai trimitere tot de la medicul de familie
ar mai putea sa iti interpreteze anumiti medici de specialitate contra-cost CT-ul, trebuie doar sa cauti clinici si tarifele pentru aceasta interpretare, vad pe net ca interpretarea lui costa intre 100-si 200 lei!

| Holy97 explică (pentru Simpatic):

Celalte rezultate au spus ca mi le trimit pe email in 2-3 zile. Am primit doar cd. Dar a zis si el ca nu am nimic, e la fel ca in partea dreapta capul, am vazut si eu ca nu e nimic diferit dar pentru siguranta mea am sa merg la medicul de familie sau ma duc cu cd la un medic specialist. Asta e, 200 ron nu e o avere.

| Simpatic a răspuns (pentru Holy97):

In orice caz daca specialistul care interpreteaza RMN-uri si CT-uri a zis ca este in regula, atunci nu ai de ce sa te pacientezi.
sigur insa ca poti merge cu rezultatele la medicul de familie si vezi ce sfaturi primesti acolo!

| Simpatic a răspuns (pentru Holy97):

Multumesc pentru funda! multa sanatate

| Holy97 explică (pentru Simpatic):

Asemenea!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru depistarea unor probleme, este necesar un RMN cranian.
Investigatia trebuia facuta in maximum 3 ore dupa accident.

| Violleta2022 a răspuns:

Fugi urgent la spital ca poate fi cheag de sange la cap si poti face comotie cerebrala si murii.
URGENT!

suntserios
| suntserios a răspuns:

La cap nu se face radiografie că lucrurile sunt mai complexe cu CT / RMN.

| ioana748 a răspuns:

Fa un CT.
Multa sanatate,