| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am jucat handbal cu prietenii si de dimineata m-am trezit cu durere in articulatie la mana dreapta (cu care trag).Ce pot face sa scap de durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vlady434 a răspuns:

Aaa, pai de ce nu zici asa. Aia e febra. Incearca sa o misti usor de tot, ca sa dispara incetisor durerea, nu trebuie sa te fortezi.Ar fi indicat si niste masaj,dar eu nu-l recomand,pentru ca stiu ce inseamna febra pe spate, si ai niste dureri ingrozitoare la masaj. In timp trece, nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca ai jucat astazi handbal si tot astazi a inceput sa te doara, inseamna ca ai tras serios de tine. E un lucru bun, pentru ca cu cat apare mai repede febra, cu atat dispare mai repede.

6 răspunsuri:
| xAndraax a răspuns:

Continua sa folosesti partea care te doare si durerea o sa dispara de la obisnuinta. ai putea incerca si sa masezi locul sau sa pui niste gheata.
succes!

| vlady434 a răspuns:

Salut. Ai facut ori o simpla febra musculara, pentru ca te-ai fortat cam mult, sau vreo intindere. Daca te doare zona antebratului care continua din palma si e chiar pe incheietura, atunci e intindere, si se vindeca cu niste gheata. Daca e febra, 2-3 zile si trece. Incearca sa nu fortezi mana aia in urmatoarele zile. Cand mai joci handbal, incalzeste-te bine(aici ma refer si la picioare). Sper ca te-am ajutat.

| mvmi25 a răspuns (pentru vlady434):

Pai pe mine ma doare in articulatia mainii drepte in spate langa coloana nu la antebrat.

| vlady434 a răspuns (pentru mvmi25):

Aaa, pai de ce nu zici asa. Aia e febra. Incearca sa o misti usor de tot, ca sa dispara incetisor durerea, nu trebuie sa te fortezi.Ar fi indicat si niste masaj,dar eu nu-l recomand,pentru ca stiu ce inseamna febra pe spate, si ai niste dureri ingrozitoare la masaj. In timp trece, nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca ai jucat astazi handbal si tot astazi a inceput sa te doara, inseamna ca ai tras serios de tine. E un lucru bun, pentru ca cu cat apare mai repede febra, cu atat dispare mai repede.

| blueskies14 a răspuns:

Maseaza mana cu Voltaren sau altceva, ori pune o compresa si din cand in cand misca mana in sus si in jos. big grin

| PetrisorEfrem a răspuns:

Nu exista nici o actiune in urma careia durerea sa dispara brusc. cel mai recomandat este sa te masezi cu alifii antiinflamatoare gen BenGay, Lioton Gel, Fastum Gel, Puterea Ursului etc, iar in 2-3 zile (depinde ce ai tu acolo) durerea o sa treaca. sper ca ti-am fost de ajutor. funda?

| XDabalyu a răspuns:

Pai incearca un benghei stiu ca este pentru musculatura vezi daca te ajuta