| emilenescu a întrebat:

Salut, ieri am mi-am pus aparat dentar (d'ala care trebuie purtat doar seara si cateva ore ziua (cand stau la tv, pc etc...)) acum, cand vreau sa pun aparatul imi curge sange din gingii...cine stie ce sa fac sa nu mai curga sange happy funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ParanoidKidu a răspuns:

bună! să te duci la farmacie si sa ii ceri farmacistei o sticlă de apă de gura pentru oprirea sângerărilor sau cumpara-ti pasta de dintii Sensodyne Rapid care iti face gingiile mai rezistente şi nu o să mai curgă sânge, aşa fac eu. Funda?

6 răspunsuri:
| AnneMarri a răspuns:

mergi la dentist, poate e o problema serioasa si nu-i de joaca

| ParanoidKidu a răspuns:

Bună! să te duci la farmacie si sa ii ceri farmacistei o sticlă de apă de gura pentru oprirea sângerărilor sau cumpara-ti pasta de dintii Sensodyne Rapid care iti face gingiile mai rezistente şi nu o să mai curgă sânge, aşa fac eu. Funda?

| Ileana_6025 a răspuns:

Aparatul exercita asupra dintilor o presiune destul de mare, si asta poate cauza sangerari.
Nu este ceva ingrijorator daca sangerarile nu persista, dar ca sa te linistesti du-te la medicul care ti-a montat aparatul

| Pastiluţă a răspuns:

Sincer. mai bine du-e la un medic stomatolog şi lămureşte-te.Chiar dacă unii de aici sunt experţi TPU nu sunt în măsură să-ţi zică concret ce să faci, deci mai bine dă o fugă la cabinetul stomatologic happy

| eddward7 a răspuns:

Cred ca e prea strans aparatu...mai slabeste cu cheita aiawinking

| standard_3204 a răspuns:

Nu este ceva chiar grav,cand o sa te obisnuiesti cu el ar trebui sa nu mai sangereze, oricum, mai bine du-te la un stomatolog sa te consultewinking