| AlexDFY a întrebat:

O albina sau o viespe m-a intepat, de deget.Am dat cu apa, am frecat cu sare de cateva ori, si dupa am pus gheata.S-a umflat, iar acum cand indoi degetul, ma cam doare putin.Pe net scrie sa scoti acul, dar eu nu vad nici un ac, intepatura este destul de mica, dar s-a umflat.Deci, ce trebuie sa mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Krixxus a răspuns:

Daca esti intepat de mult timp, ar trebui sa te duci la farmacie/doctor si sa le spui ce s-a intamplat
iar
daca esti de curand, adica de 1 ora, nu e nici o problema. dar in general e normal sa te doara o intepatura de albina/viespe
nu uita, daca esti de mult timp intepat du-te la farmacie/doctor, ei o sa stie mai bine

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acul de la albina ramane. Cel de la vispie nu deci nu trebuie sa-l scoti. Oricum dureaza cateva zile pana se dezumfla. Stai linistit ca iti trece.

| AlexDFY explică:

Sunt intepat de vreo 30 min, si durerea a cam trecut, dar tot umflat e, si nu am otet.

| AlexDFY explică:

Mi-a trecut, nu ma mai doare nimic, s-a desumflat, multumesc pentru raspunsuri

| Darius392 a răspuns:

Incerca sa freci degetul cu otet.
Eu sunt alergic la albine/viespii, etc. si stiu ca nasol, odata am stat cu bratul umflat ( umflat calumea ) vreo 4 zile.
Daca nu ti-a trecut pana acuma, inseamna ca trebuie sa astepti.
Stiu ca nasol, dar doar asa.
Insanatosire grabnicawinking
Funda?

| Joker11 a răspuns:

Freaca-te cu patrunjel.

| BeHappy26 a răspuns:

Acul este bagat in deget, in interior. Eu spun sa-l lasi asa; n-o sa patesti nimic.