| anonim_4396 a întrebat:

Ieri mama mea a fost muscata de o capusa, era încă mica și nu cred ca apucase sa suga sange, dar avea o umflătura în jurul mușcăturii.
Azi nu mai avea umflătura, dar are o pata roșie, am căutat pe Google și nu am găsit ceva despre asta, am găsit poze cu boala Lyme și nu seamănă cu cea din poze, nu știu ce este, este doar o pata roșie și nu mai este umflata. Știți ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este reactia post-muscatura. Boala Lyme, daca apare. apare dupa mai multe zile sau saptamani, nu imediat dupa muscatura. Trebuie vazuta urgent de un medic infectionist si tratata pentru a evita boala Lyme (care daca se declanseaza, lasa sechele grave)

Bula
| Bula a răspuns:

In caz de muscatura de capusa, PRIMUL lucru este INDEPARTAREA URGENTA al capusei (dar macar a corpului), INAINTE sa-si verse "VOMA" in corpul omului!

Indepartarea se poate face cu o scula speciala de indepartare capuse, dar si cu o simpla penseta de sprancene.
Cu varful pensetei se apasa pielea imediat langa capul capusei, se prinde capul si cu o miscare hotarata de rasucire in stanga (sensul invers de mers ale acelor ceasornicului) se extrage capusa din piele.
Daca se rupe si ramane capul in piele, acesta se poate indeparta asemanator unei aschii de lemn, cu un ac subtire (de cusut, de injectie), dupa care se dezinfecteaza bine locul cu spirt (sanitar, vodca, palinca etc, avem la indemana).
Astfel vom scapa de urmarile nefaste posibile.

| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la medic!
Stiu ei ce sa faca, daca a iesit capul capusei sau nu si cum trebuie sa actioneze, dar este vital sa fie facuta imediat, acum, cand s-a intamplat muscatura, pentru ca boala lyme se declanseaza peste ani, nu imediat.

| minrest a răspuns:

Trebuie sa mearga la medic. Neaparat. Spui ca era capusa mica si nu crezi ca a supt mult sange. Nu conteaza, nu pierderea de sange e problema. Crezi ca boala Lyme se instaleaza a doua zi? Vezi si tu ca habar nu ai. Sa mearga la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai omorat capusa?

| alin131 a răspuns:

Mergi la medic cel mai bine si cat mai repede pentru a putea sta linistit. Poate sa nu fie nimic, dar cel mai bine iti spune un medic specialist...

| vanfairy a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mearga pana la spital, sa se asigure ca nu i-a ramas capusei capul sub piele si sa nu se infecteze cumva

| marian878 a răspuns:

Am scos toata capusa, nu a rămas capul în piele, îl avea