| termcapricious a întrebat:

Salut! Ieri mi-a scos dentistul aparatul dentar dar vad ca am o portiune liber foarte mica (o strunga mica, dar vizibila) intre doi dinti, vineri urmeaza sa imi puna gutiera, a mai patit cineva? Stie cineva daca gutiera imi va apropia dintii aia ca sa nu mai am strunga? Sau gutiera nu mai poate muta dinti? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Medicul tău ortodont știe cel mai bine situația, deci pe el ar trebui să îl întrebi deoarece fiecare tratament este unic.

| Gabriel2424 a răspuns:

Salut, cat ai dat pe aparat, ca m-ar interesa si pe mine si cam cat te-a costat?

| Gabriel2424 a răspuns (pentru Gabriel2424):

Intretinerea si alte prostii.

| Randomkid a răspuns:

Buna! Gutiera pe care urmează sa o Primești nu poate sa modifice poziția dinților (cele care pot face asta sunt Alignere, extrem de scumpe, mii de euro). Gutiera ta o sa trebuiască sa o porți ca anomaliile pe care tu le-ai avut sa nu revină la forma lor inițială. De asta e extrem de important sa conștientizezi ca, fără cooperarea ta, tratamentul nu o sa fie complet realizat. Legat de acea mică tremă ("strungă"), poate într-adevăr mai putea sa îți lase apartul încă vreo o luna, dar probabil medicul a considerat ca era nesemnificativ acel spațiu sau poate ca nu mai putea amâna tratamentul ortodontic (din diverse motive). Nu l-ai întrebat înainte sa îți spună ca îl scoate, de ce mai ai o mică "strungă"? In orice caz, nu este o problema mare, acel mic spațiu ți-l poate Închide ușor cu rășină compozita (e un material foarte estetic ce se folosește si la obturații/plombe)

| termcapricious explică (pentru Randomkid):

Multumesc pentru raspuns! Nu am observat decat atunci cand am ajuns acasa, din cauza asta nu am putut sa ii comunic problema. Este posibil sa nu o fi vazut-o?