| IonutCiobanescu a întrebat:

Salutare, mi-am dat de vreo 2 luni aparatul dentar jos, dar nu mi-au mai ajuns banii sa-mi pot pune acea gutiera ce-ti mentin dintii in aceiasi pozitie, momentan nu vad sa se fi deplasata dintii, stie cineva cam cat as putea trage de ei pana sa-mi permit sa pun o gutiera de aia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Xox0 a răspuns:

Dintii au inceput sa se mute din momentul in care ai scos aparatul dentar. Cu cat lungesti perioada pana iti iei gutiera, cu atat mai mult pozitia lor se muta. Macar du-te la ortodont sa-ti ia amprenta dintilor acum, pana nu se muta mai mult, iar cand iti pui gutiera (vorbesc pentru gutiera tip Invisalign), dintii vor reveni la pozitia de acum.