| Kevin1975 a întrebat:

Imi este foarte frica pentru fratele meu sa nu aiba boala Alzheimer. Este un pic trecut de 40 de ani... deci e destul de tanar! Problema mea este ca bunica noastra dupa 5 ani de la un avc, s-a simtit din ce in ce mai rau. Dupa 2 ani de la avc a ramas paralizata, iar dupa inca 2 a facut Alzheimer. Urmatorul an s-a stins... Imi este foarte frica de fratele meu sa nu mosteneasca boala pentru ca uita foarte mult si nu isi mai aduce aminte ce a facut. De exemplu, cauta prin dulap un marker. A dat de unul verde, dar nu il vroia p'ala, asa ca mi l-a dat mie sa il tin. Dupa un minut inchide dulapul si ma intreaba " dar p'ala verde l-ai vazut?" Sau cand cauta o cheie, ia cheia din garaj, o pune langa masina, mai aduce cateva lucruri si dupa se duce iar in garaj si cauta cheia si ma intreaba pe mine unde am pus-o, cand ii zic ca el cu mainile lui a luat o de acolo imi spune ca nu mai stie. La medic nu vrea sa se duca, credeti ca e vorba de un Alzheimer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cand uita, atunci sa-i amintesti ca ar trebui sa mergeti la doctor pentru investigatii, pana ce nu-si va uita si numele sau adresa. Sa-si noteze cand sa mergeti, medicul de familie va da bilet de trimitere pentru investigatii neurologice.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bunica ta nu a murit din cauza Alzheimer, fiindca nu este boala mortala si are evolutie lunga, chiar peste 1-2 decenii.

Fratele tau poate a fost prea stresat sau a avut un soc psihic care ii blocheaza memoria recenta.
Deseori simptomele sunt asemanatoare, dar evolutia la Alzheimer este relativ lenta fata de ceş produs de stress sau soc, care apar aproape instantaneu (in cateva saptamani) si nu sunt continue.

Daca fratele tau nu vrea sa mearga la medic, atunci ar trebui dirijat in asa fel, incat sa-si dea seama el ca are probleme si sa ceara el ajutor.
Daca problema lui este cauzat de stress, atunci doar agraveaza situatia daca ii spui in continuu sa mearga la medic, fiindca si aceste "indrumari" il pot stresa. Trebuie lasat sa fie in liniste, sa se poata regenera natural organismul lui.

| Kevin1975 explică (pentru Bula):

Pai nu e deloc stresat. in momentul in care e stresat si uita ceva, ii aduc eu aminte si imi multumeste. dar de ex seara asta era relaxat la meci si si a luat pastila pentru tensiune, m-a intrebat dupa 1 min daca a luat o sau nu pentru ca nu mai stie...

| Bula a răspuns (pentru Kevin1975):

Cand uita, atunci sa-i amintesti ca ar trebui sa mergeti la doctor pentru investigatii, pana ce nu-si va uita si numele sau adresa. Sa-si noteze cand sa mergeti, medicul de familie va da bilet de trimitere pentru investigatii neurologice.

| Freya1 a răspuns:

Nu inseamna neaparat ca are alzheimer ci ca are mai multe ganduri in cap si se deconcentreaza de la ce face. Poate este stresat sau ceva, nu cred ca la varsta aia sa si faca boala respectiva.Nu il mai forta sa mearga la medic ca o sa il speri lasa sa simta el ca vrea sa mearga daca este nevoie

| esanatos a răspuns:

E psoibil sa fie o problema trecatoare.
Daca vrei sa aflii mai sigur daca e sau nu Alzheimer vezi:

1. Boala alzheimer si alte demente
http://www.esanatos.com/......m65686.php

2. Maladia alzheimer - trtament cu vitamine:
http://www.mediculmeu.com/......heimer.php

| ancamaria9 a răspuns:

Poate este mult prea stresat si are mai multe lucruri la care nu gaseste solutii.
Probabil se gandeste prea mult la lucrurile acelea si uita de cele prezente.
Mergi tu si vorbeste cu un medic (chiar si medicul de familie) si spune-i despre simptomele care le are.