| collapse2001 a întrebat:

Tatul meu are 43 de ani si are niste "erori" destul de mari uneori, ma refer la memorie. Stiu ca oricine uita de un lucru complet, dar un om normal, daca i se aminteste, isi aduce aminte. Tatal meu uita complet ca a facut acel lucru, chiar daca i se demonstreaza. Pot fi simptomele unei demente ( alzheimer de exemplu) de la varsta aceasta? Si vorbeste foarte greu, te plictisesti cand vorbesti cu el, si incurca cuvintele de exemplu Proxi in loc de Profi (dar se corecteaza singur) ideea este ca ii ia mult. Ma ingrijorez, pentru ca tin foarte mult la el si chiar nu vreau sa ajunga o povara peste 10 ani, este cel mai dureros lucru. Are destul de multe simptome sa zic asa pentru alzheimer, dar varsta este destul de mica, plus ca prima data ( din ce imi amintesc eu) a avut erori de pe la 40-41 de ani, deci nu le are de curand. De exemplu imi daduse un marker sa il tin in mana ( nu cauta acel marker) si a ramas la dulap sa caute celalalt marker, si el ( banuiesc) daca nu a gasit markerul bun, s-a apucat sa il caute pe celalalt ( cel pe care mi-l daduse mie in urma cu 2 minute) si dupa il aud " auzi, dar de celalalt marker stii ceva?" si el mi-l daduse cu mana lui. Chiar nu stiu ce sa cred. Nu stiu daca are o anumita legatura, dar consuma alcool mult, zilnic, de la 12 pana seara, si este hipertensiv ( are inima marita). De obicei cand e mai ocupat nu bea de la 12, dar seara cred ca in viata mea nu l-am vazut fara paharul de vin la masa, doar cand e la serviciu ( o data la 2 zile) nu pune gura pe alcool 24 de ore, in rest, daca nu are nici treaba, de la 12 bea vin, tuica, dupa pe la 5 bea 3-4 pahare de bere, dupa iar vin, si dupa 2 pahare de apa si se culca. Problema este ca atunci cand mai vin prietenii pe la el bea pana la 4 dimineata, si el nu tine cont ca a baut zi de zi chiar si in ziua respectiva pana cand au venit ei, iar ceilalti nu au mai pus gura pe alcool de nu stiu cat timp... Poate fi si asta o cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Bunicul meu a avut Alzheimer.

Aceasta boala are mai multe stadii si inca nu exista un remediu clar dar exista lucruri care pot sa o incetineasca extrem de mult (ajungandu-se chiar la incetiniri mari daca este depistata din timp cum este si in cazul tatalui tau)

Prima faza este una simpla, sunt uitate lucruri banale, cum ni se intampla tuturor.
Dupa sunt uitate lucruri ceva mai importante... iar in faze terminale deja trebuie sa stea cineva cu ei caci uita unde locuiesc, uita in ce an sunt, nu isi mai recunosc anumite rude, cateodata chiar si copiii lor. Din cauza asta pot sa fie agresivi (caci te considera strain), pot sa iasa dezbracati afara (iarna) si sa se imbolnaveasca daca nu esti atent.

Ideea e ca nu se poate trece dintr-un stadiu avansat in unul mai mic. Daunele sunt iremediabile, fapt pentru care este mult mai bine sa incetinesti procesul, adica sa mearga la un control.

| collapse2001 explică (pentru RainmakerX):

Si dupa parerea ta crezi ca tatal meu are alzheimer?

| RainmakerX a răspuns (pentru collapse2001):

Nu sunt doctor pentru a putea spune. Chiar daca as fi nu as putea sa-mi dau cu parerea fara sa-l vad asa ca este cel mai bine sa mearga la control. Este un pret infim fata de consecintele pe care le poate evita.

25 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Alcool fara mancare=Korsakov.

| minrest a răspuns:

Omul prezinta etilism cronic; consumul de alcool explica toate simptomele, fara sa mai fie nevoie de Alzheimer.

| collapse2001 explică (pentru minrest):

Deci nu are Alzheimer sa inteleg?

| minrest a răspuns (pentru collapse2001):

In primul rand, tu nu realizezi, dar este alcoolic. Band zilnic cantitatea data de tine, se califica ca alcoolic; chiar si jumatate din ea daca ar bea, tot alcoolic ar fi. Acuma, eu cunosc un numar de alcoolici peste 40 de ani (nu ma laud, evident, asta nu e ceva care sa ma puna intr-o lumina favorabila), si toti prezinta simptomele astea. Deci, nu e nevoie de Alzheimer ca sa se poarte asa. Vrei sa zic eu ca nu are Alzheimer? Asta nu pot sti sigur.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Google sindrom Korsakov.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Asta este.

| collapse2001 explică (pentru minrest):

Da, dar diferenta este ca atunci cand trebuie sa faca treaba sau in general sa se abtina, nu are probleme. iar comportamentul lui nu se schimba. poate dar rade mai mult la sfarsit de seara. iar o data la 2 zile este la serviciu, acolo sta 24 de ore si nu consuma alcool laughing

| collapse2001 explică (pentru doctorandus):

Nu prea mi se pare a se potrivi cu el, in schimb cand caut alzheimer mi se pare ca seamana, de aceea am pus intrebarea asta

| doctorandus a răspuns (pentru collapse2001):

Korsakov sever e chiar mai rau ca Alzheimerul.

| minrest a răspuns (pentru collapse2001):

Asta nu inseamna ca nu este alcoolic.

| Dalmore a răspuns:

Da, cam la 40 de ani debuteaza Alzheimerul...
si daca bea, are sens.

| collapse2001 explică (pentru Dalmore):

Am citit si eu ca debuteaza la 40 de ani, dar simptomele apar tocmai dupa 50...

| Dalmore a răspuns (pentru collapse2001):

Apar treptat, iti dai seama. Nu e o regula. Varstele sunt aproximative. Cel mai bine ar fi sa mergi cu el la medic. Alcoolul omoara celulele nervoase, e normal sa aiba tot felul de probleme de acum, mai ales daca bea in cantitati enorma si de ani de zile.

| alex15ccc a răspuns:

Mergi cu el la medic, exista tratament cu piaracetam si ale medicamente de genul pentru creier.

| collapse2001 explică (pentru alex15ccc):

Pai daca nu vrea. spune ca o sa incerce sa se concentreze mai mult

| Quassaar a răspuns:

Mda, destul de neplăcut. Alcoolul cu siguranță are rolul lui negativ în starea tatălui tău. Sunt teste de specialitate care se fac, dar asta însemna că să-l convingeți să meargă la medic. Cu cât o face mai din timp cu atât mai mult are șanse de stagnare a bolii. Din nefericire nu este vindecabilă dar cu medicamente o tii în frâu până la vârsta mai înaintată.

| collapse2001 explică (pentru Quassaar):

Pai daca nu vrea. eu totusi sper sa n-aiba nimic si sa fie de la alcool cu toate ca nu bea tot timpul o pauza in adevaratul sens al cuvantului nu prea face

| Quassaar a răspuns (pentru collapse2001):

Medicul neurolog este cel mai în măsură să îi pună un diagnostic. Tu degeaba întrebi pe aici daca el nu vrea sa-si facă un control. Nici de alcool n-ai să poți să-l dezobișnuiești. Deja la el a creat dependență daca spui că bea în cantități atât de mari. Alcoolul destramă familii și crează drame?

| collapse2001 explică (pentru Quassaar):

Nu destrama nimic. bea omeneste, doar ca zi de zi. Pe mine nu ma deranjeaza, nu se comporta diferit.

| Tpuist a răspuns:

Du-l la doctor. La boala lui nu mai are discernământ.

| collapse2001 explică (pentru Tpuist):

Pai chiar nu e nicio sansa sa nu fie alzheimer? sad

| Tpuist a răspuns (pentru collapse2001):

Doar doctorul poate răspunde.

| HugeHulk a răspuns:

Nu exista o varsta clasica pentru Alzheimer, depinde de bagajul genetic al fiecaruia dintre nou. Cel mai sigur este sa mergi cu el la un neurolog pentru un consult. Sper sa nu se confirme diagnosticul si sa fie altceva, bunica mea a avut Alzheimer si a fost un adevarat chin.