| MoonDreamers a întrebat:

Îmi poate spune cineva ce cauzează mătreața și cum scap de ea rapid?
Mersi,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Matreata este cauzata de o ciuperca, din cauza folosirii samponului sau sapunului neadecvat. Clatirea fiind partial facuta sau incorect, ramanand clabuc la radacina, care provoaca uscarea scalpului si aparitia ciupercii.
Boala se cheama dermatita seboreica.
Se poate scapa de matreata, daca cumperi din farmacie SAMPON CU NIZORAL si spalarea trebuie facuta foarte corect, cu frecatul scalpului, cu unghiile, sa scoti acele cozi si clatirea in foarte multe ape, ca sa elimini orice urma de clabuc, de la sampon.
Te mai poti clatii pe par, cu apa calda si otet (100ml otet alimentar sau otet de mere, la 3-4 litri de apa).

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu mă ung cu cremă cosmetică oarecare, nu prea scumpă, înainte să mă spăl pe cap, doar atât.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ulei de masline. o lingurita mica, masezi scalpu si il tii 5 -8 minute, apoi te speli cu sampon. Merge 100%