| Blonda1 a întrebat:

Cum sa scap de matreata rapid? happy dau funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, ai dermatită seboreică :(

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Uite aici un link interesant cu cateva leacuri care te ajut asa scapi http://sfatulparintilor.ro/......-matreata/

| CristianPreda a răspuns:

Pai,un sampon "Anti-Matreata" te-ar ajuta. Poti sa cauti in magazine "Head and Shoulders Anti-Dandruff" sau daca nu te ajuta, du-te la o farmacie si intreaba de un produs anti matreata. big grin

| Fesnic_Raluca_1995 a răspuns:

Incerca:
Care sunt cele mai eficiente remedii?

1. Iaurtul
Amestecă un ou cu ă ceaşcă de iaurt, aplică pe păr şi lasă să acţioneze o jumătate de oră. Apoi clăteşte şi spală părul cu un şampon indicat pentru mătreaţă. Poţi să aplici acest tratament şi doar cu iaurt.

2. Zeama de lămâie cu ulei de cocos
Amestecă zeama de la o lămâie cu puţin ulei de cocos, masează părul, acoperă-l cu un prosop, lasă să acţioneze 10-15 minute şi clăteşte cu apă călduţă.

3. Oţetul de mere
Cred că şi bunica ta îţi recomanda acest tratament. Pune un păhărel de oţet în apă călduţă şi clateşte la părul cu ea, după ce l-ai curăţat în prealabil. Sau mai poţi să aplici oţet înainte cu 5 minute de a te spăla pe păr. Repetă acest tratament măcar de două ori pe săptămână.