| sgsgs a întrebat:

Salut, imi puteti spune si mie cum se foloseste Centura de hernie inghinala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cere sfatul medicului.

| sgsgs explică (pentru doctorandus):

Mi-a recomandat dar nu stiu exact cum se pune

| relian a răspuns:

Dar de ce nu te opereaza, de ce trebuie sa porti centuri, rahaturi? Hernia aia sa fii tu sigur, nu se face bine purtind centura, aia se agraveaza, poti cine stie ce sa patesti daca nu se rezolva chirurgical.

Deci iti ies matele pe afara si tu le tii cu centura, halal si ala ce doctor mai e laughing

| sgsgs explică (pentru relian):

Misa spus ca nu e intr-o stare avansata si e la inceput

| relian a răspuns (pentru sgsgs):

E bun, deci asteapta omu sa se agraveze, ala da doctor, profesionist laughing Cam astia is doctorii aia f "buni" din RO, aia is, altceva ce sa faci.
Si eu am fost la un profesor doctor, cu o problema, a spus nu-i de operat, asa si ce fac, stau asa pana se se faca sde operatie sau cum? A dat din umeri laughing a spus ca nu stie ce sa imi faca.
Nici macar nu stia ca sunt si alte metode dea rezolva o problema si in stadiu la care nu trebuie interventie de cutit.
A trebuie sa caut eu pe net si sa gasesc, el marele profesor nu stia laughing
Dar tu ca idee stii cei aia o hernie? Poate ca nu stii si de aia accepti ce spune un prapadit de doctor.

Hernia este o umflatura, care apare pentru ca intestine, organe etc intra in locuri unde nu ar trebuie sa fie.
Mai simplu spus, cum ai tu, undeva mai sus stau intestinele, alea is tinute de o membrana, acolo la locul lor unde trebuie sa stea.

Se intampla ca acea membrana sa se rupa si intestinele sau uneori si organe, sau aprti din organ sa intre prin acea membrana si sa apase pe burta, sau piele si apare acea umflatura.

Daca vorbim de intestin, ala cum intra acolo prin ruptura aia, s-ar putea si sa se stranguleze si sa ajungi mai stiu eu in ce stare f grava.

Bine la tine nu-i cazu, ca de era asa, nu ai mai fi scris acum pe aici, dar zic ca ide, cum adica sa stai asa ca nu-i grav laughing pai sa astepti sa te ia aia cu targa sau ce?
Acu e mai bine ca nu-i grav, dar cum zic, aia is doctorii pe acolo.