| XatomisX a întrebat:

Salut, imi puteti spune va rog o metoda eficienta pentru dezinfectarea unei garnituri de cauciuc la unui expressor? Din pacate in timp ce curatam acea garnitura mi-a scapat in wc, garnitura fiind de la portafiltru prin care trece cafeaua. Am incercat sa o fierb in apa desi nu stiu daca este cea mai buna metoda. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pune garnitura in spirt sanitar, timp de o ora, lasa sa se usuce, dupa care monteaz-o inapoi in espresor.
Dai drumul la espressor FARA cafea, doar cu apa.
Aburii fierbinti cu presiune vor termina dezinfectia.
Tura urmatoare poate merge obisnuit, cu cafea.winking

| sierra1 a răspuns:

Săpun + apă + săpun și iarăși apă. Atât

| Zxcv6 a răspuns:

Apă săpun apă sau spirt