| RatWithBoobs a întrebat:

Hei! Imi puteti spune cum se ingrijeste o gaura in cartilaj? Cateva informatii pentru a nu se infecta si cam in cat timp trece durerea? confused Eu mai am o gramada de gauri dar in lob si dupa o zi ce mi-am dat-o nu ma durea asa tare daca o curatam cu spirt. Am gaura din cartilaj de doua zile si mi-am dat jos piercu' si am curatat gaura cu spirt, a usturat putin dar cand sa bag piercu' la loc a durut ca naiba! :-s Am auzit ca ii bine sa dau cu saliva thinking Deci ce si cum sa fac? big grin Multumesc, funda! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Apa oxigenata este un bun dezinfectant sau cloramina ( spirtul nu este un dezinfectant slab, dar produce lezarea plagii - doar pe suprafata are efect, nu se foloseste in plaga (rana)
Saliva este contraindicat pentru ca flora microbiana din saliva este foarte mare, risti sa infectezi zona!