| minix20 a întrebat:

Salut, in clasa mea nu sunt bolnaviciosi ma refer contagiosi, dar astazi am fost la scoala si na am stat prin clasa, pe la baie etc si am uitat sa ma spal pe maini cand am ajuns acasa si am mancat, credeti ca e posibil sa ma fi infectat cu ceva, raspundeti-mi serios, fara sa ma luati in gluma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum adica ai uitat sa te speli pe mani?
Cand asta se invata de cand esti de 2-3 ani, sa nu te asezi niciodata la masa fara sa te speli pe maini, sa te la wc si dupa aceea sa te speli imediat pe maini... cum poti uita ceva?
In cazul asta, tu te expui non stop la virusi, microbi si paraziti intestinali, prin lipsa igienei personale (care-i spalatul pe maini cu apa si sapun).

| dullcat a răspuns:

Buna.Ramane pentru tine sa afli.
Daca ai sistemul imunitar bine pus la punct, nu ar trebui sa dauneze cu nimic faptul ca ai uitat sa te speli pe maini o singura data.Acum na, depinde si de nivelul de microbi din zonele pe care le-ai atins. Dupa ce ai folosit toaleta la scoala nu te-ai spalat pe maini? Sa speram ca femeile de serviciu isi fac treaba? laughing Stai linistit/a, in general nu e nicio tragedie.

| goguPatent a răspuns:

Daca te-ai infectat cu ceva inseamna ca ai sistemul imunitar praf. il ai?

| Drake21 a răspuns:

Daca nu ai nici un simptom pana acum, Nu

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Probabil ca nu.
si poti sa vorbesti cu parintii tai problemele astea

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Orice poate fi posibil.