| toto a întrebat:

In conditiile in care sistemul medical din Romania este cam subred, ce parere aveti despre serviciile medicale private.Intreb asta deoarece de curand m-am angajat la cel mai mare furnizor de servicii medicale din Germania care de 1 an este prezent si in Romania.Este vorba de polite de asigurare a serviciilor medical exclusiv in mediu privat.Credeti ca va avea succes? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer, atata timp cat mediul privat nu ofera asistenta decat de tip policlinica si spital pentru probleme mici, nu va fi competitiv. Adica daca te duci sa faci contract ca vei naste la o clinica particulara, oamenii iti spun: daca cumva, Doamne fereste, intrati in travaliu inainte de termen, sa nu veniti aici, ca nu va putem interna. Noi va internam numai daca nasteti la termen. Si tu intrebi disperata: si eu ce ma fac atunci? Raspunsul: ei, sa speram ca nu se intampla, si daca se intampla, mergeti la garda la spital.
Pai mersi, daca exact cand am probleme ma trimiteti sa nasc la garda, atunci cu ce ma ajutati? Ca pot sa nasc cu voi daca nu am nici o problema? pai atunci chiar ca pot naste la garda.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Furni, n-as fi linistita nicicum si ai dreptate. Dar pana la urma, as naste mai linistita intr-un spital de stat (cu toata mizeria) decat intr-unul privat.
Sa va mai relatez ceva legat de aceeasi situatie. Intreaba gravida: dar sectie de reanimare pentru nou-nascuti aveti? Da, dar una mica. Si daca copilul are probleme mari? Nu va faceti probleme, il punem in salvare si in 10 minute e la Polizu. Buna treaba, nu?

daniela
| daniela a răspuns:

Scumpe si de aceeasi calitate cu cele de stat ( ma refer la Medsana si centrul Unirea)

| toto explică:

Fetelor aveti dreptate sa ganditi asa.Astia, monitorizeaza femeia pe tot parcursul sarcinii si are nastere asistata de catre clinica privata partenera unde alege sa nasca.Intr-adevar sunt cazuri in care o nastere poate sa intervina oriunde in tara caz in care daca nu este o clinica partenera in zona ceea ce e cam greu ( sunt cca. 170 in toata tara )evident se va naste la o unitate de stat sau acasa ( in mediul rural se mai intampla ). In aceste conditii mama asigurata la tipul full ( are 17 domenii medicale) beneficiaza de 7. 000 RON pentru cezariana si 4. 500 RON pentru o nastere normala. Dar aceste lucruri se afla doar la o discutie cu reprezentantii societatii de asigurare si doar din necunostinta de cauza apar aceste temeri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am zis si ieri (in privat) ca nu cred sa fie de succes, dar tu nu...ca batman, batman (sper sa ca stiti bancul). Acum asculta ce zice Brigaela.
Brigaela, corect ce zici, dar daca ai ajunge accidental sa nasti in alt oras din Romania, decat cel in care profesezi, ai fi linistita sa nasti in garda?