| Animeforlifee9921 a întrebat:

Salut! In doua saptamani urmeaza sa plec in vacanta cu avionul,dar de ceva timp am dezvoltat o anxietate de avion si imi e cam frica sa nu fac un atac de panica. Eu am mai fost cu avionul, dar nu stiu ce m-a apucat dintr-o data.Nu mi-e frica neaparat ca s-ar prabusi avionul sau ceva,dar nu imi place ca zboara cumva prea sus si nu imi place senzatia aia cand decoleaza si te da pe spate asa. Cum as putea sa fac zborul mai usor si sa nu imi fie greata,eventual sa fac atac de panica? Mie imi e cam rau si de masina si nu stiu daca o sa rezist.O sa mai fie sora mea si cu un prieten,dar si lor le e cam frica si credeti-ma, metoda cu uitatul la un film sau vorbitul cu cineva nu functioneaza si alta varianta decat mersul cu avionul nu exista. Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Poti lua pastile pentru greata, insa in rest nu cred ca poti trece peste aceasta frica decat mergand de mai multe ori cu avionul.

| haileewatson a răspuns:

Ia un Anxiar si asculta muzica. Avionul e cea mai sigura metoda de calatorit. Mai sigura decat mersul cu masinawinking

| troleibuz a răspuns:

Trebuie sa realizezi ca esti mai in siguranta in avion decat oriunde. E mijlocul de transport cu cele mai putine accidente.