| anonim_4396 a întrebat:

Salut.In momentul in care fac flotari imi trosneste usor umarul drept, nu mereu.De ce se intampla asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cortex a răspuns:

Urmeaza urmatoarele indicatii:inainte cu 2-4 ore de antrenament sa nu mananci nimic(2 daca mananci mai putin iar 4 maxim daca mananci mai mult), prima data faci incalzirea timp de 3-4 minute in care iti misti tot corpul dar in special zona care urmeaza sa o lucrezi, dupa aia 10 minute stretching(gasesti pe Youtube exercitii de stretching incearca sa cauti cele ce-ti intind muschii pe care vrei sa-i lucrezi), termini stretching-ul si fara sa iei vreo pauza te pui in pozitia corecta de flotare(mainile sa fie pozitionate in asa fel incat cu degetul mare intins de la ambele maini sa-ti poti atinge sfarcurile, de acolo poti sa apropii sau sa departezi mainile, spatele drept si fundul incordat si tras in fata) si le faci incet si corect, punand tensiune cat de mare in zona care vrei sa o lucrezi, faci pauza maxim un minut si incepi a doua serie o faci iei din nou pauza si continui pana la 4 serii.Incearca sa faci cat mai putine flotari intr-o serie si sa le faci cu presiunea ridicata, concentrandu-te doar la ce faci in acel moment, la muschii care ii lucrezi.Ai grija sa fi bine hidratat inainte de antrenament si in timpul lui, dar sa nu bei prea multa apa. Daca imi urmezi instructiunile si tot ai dureri trebuie sa lucrezi la mobilitatea umerilor, de 3 ori pe zi cate 5-10 minute tii misti tinandu-i drepti intotdeauna(e foarte important), mai exact sa-i tii intinsi.

| cascadoryes a răspuns (pentru Cortex):

Multumesc!

| Cortex a răspuns (pentru cascadoryes):

Cu placere!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

N-ai facut (bine) gimnastica de incalzire!
Prin fortare poti avea urmari pe viata!

| Shimozukushiki a răspuns:

De la efort