| EazyMuthapukkaE a întrebat:

Salut.In primul rand sper ca am ales bine categoria.Am 14 ani, nu sunt prea inalt, cam 1.61 cm.Am aproximativ 50-55 kg.Am nevoie de niste sfaturi : sunt cam slab, cel putin la maini (de la brat pana la ante brat) sunt foarte slab, parca sunt doua bete.Nu ma simt prea bine asa.Fac karate de aproape 6 ani, fara cateva luni, deci, musculatura presupun ca este dezvoltata.Din cand in cad mai trag si de fiare.Tin sa precizez ca la karate fac flotari, genoflexiuni, apdomene, si alte exercitii asemanatoare.Cum m-as putea "ingrasa" la incheietura cel putin? Am nevoie de niste sfaturi bune, nu "mananca mult" deoarece, oricat bag in mine, nu ma ingras.Cateodata mananc si dupa 12 noaptea chiar si tort, mananc ziua fast-food, dar no result...so, fara "mananca mult".Am citit pe internet si chiar pe TPU ca trebuie sa am un regim strict, sa mananc la ore fixe si sa nu sar peste nicio masa, dar nu prea m-au ajutat aceste "sfaturi".Am nevoie de detalii : cand ar trebui sa mananc / ce exercitii ar trebui sa fac in plus / ce ar trebui sa mananc / etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| justmisterious a răspuns:

Sa stii ca nu toata lumea trebuie sa fie grasa. In cazul tau metabolismul se pare ca e foarte bun si "arde" tot. Poti incerca sa mananci mai multa carne ( dar sa nu exagerezi), ea avand proteine creste masa musculara dar nu prea ai ce sa faci in acest sens. Asa e bagajul tau genetic. Gandeste-te la cum sunt parintii tai, bunicii si vezi daca mostenesti pe cineva.happy. Mai bine slab si sanatos decat sa bagi toate prostiile in tine ca sa fii mai gras. Repet, nu toata lumea e grasa sau slaba. Cine te place te place si asawinking

4 răspunsuri:
| Alexandru98 a răspuns:

Fă sală
și încearcă să ai o dietă echilibrată
mănâncă mai multe fructe

| andreeaandreeadeea a răspuns:

In acest caz,eu zic ca trebuie sa astepti sa mai cresti,fa sport in continuare, mananca regulat. Daca nu, iti poti intreba medicul de familie, desi cred ca va spune acelasi lucru ( faptul ca acum esti in crestere). [Eu ti-as recomanda sa faci baschet cateva luni, deoarece te ajuta sa mai cresti in inaltime.happy, nu ca ar fi ceva esit din comun sa ai 1.61 la 14 ani, dar in general am fazut baieti de varsta ta ce au in medie 1.66 ]

| Raul_Morar_1991 a răspuns:

Fast food Arad pe www.morro.home.ro

| EazyMuthapukkaE explică:

Mersi pentru tot...btw, nu am exact 14 ani, urmeaza sa implinesc peste 2 luni.