| 19241738194124 a întrebat:

Salut in seara de revelion mi-au aparut niste bubite nu ma mancau acum am niste mancarimi mici, nu mananca tare la doamna doctor de familie e inchis, sa ma duc la urgenta? Ce poate fi? https://imgur.com/p5HVsN7

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu suntem medici, iar nici medicii la randul lor nu dau diagnostice de la distanta.
Din punctul meu de vedere pare urticarie, o alergie la ceva posibil la ceva ce ai mancat sau baut, am zis ca este posibil.
Te stii o persoana alergica? daca da este posibil ca asta sa fie.
Acele bubite ar trebui sa te manance intruna, si mai ales dupa mese, in special dupa ce consumi proteine, adica dupa ce mananc carne ma mananca mult mai tare decat cu cateva ore in urma cand nu mancasem nimic.
Daca e alergie si nu ai facut soc anafilactic adica nu ti s-au umflat mainile sau picioarele sau capul sau urechile sau mai stiu ce alte extremitati si limba astfel incat sa nu poti sa respiri, ma tem ca nu face obiectul spitalului de urgenta. Socul anafilactic este adesea mortal dar tu ai zis ca de la Revelion ai acele bubite deci nu ai facut acest soc.
Pe de alta parte daca e alergie trebuie sa tii un regim sever, fara prajeli fara proteine, sa iei 1 pastila pe zi orice antihistaminic : gen aerius, claritine etc te poti da pe zonele unde ai bubite cu alcool mentolat sau la nevoie cu spirt, desi alcoolul mentolat este mult mai eficient pentru urticarie caci inlatura senzatia de mancarime.
Alergia poate fi o cauza, de asemenea ce ai tu acolo poate fi si de alta natura, eu stiu dermatologica sau habar nu am, o intepatura a unei insecte, paiajen etc
Nu lua ca si diagnostic ceea ce scriem noi aici, doar dam o parere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La urgență se tratează cazuri grave, care pun în pericol viața. Pentru atâta nu este cazul să te deplasezi la urgență.