| ChangeYourLife a întrebat:

Salut internatiune! Din cauza ca este cald am inceput sa beau foarte multa apa! Astazi am baut 3 litri.Pe timpul verii nu beau decat apa, pentru ca stiu ca bauturile carbogazoase nu imi fac bine pe caldura asta! Este adevarat ca apa te ajuta sa slabesti? Credeti ca e bine sa beau chiar atat de multe apa? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pericolul este demineralizarea. Prin apa pe care o transpiri elimini si calciu si alte minerale din organism, si aceasta pierdere trebuie compensata. Legumele, fructele si zarzavaturile contin multe minerale, pe langa vitamine si alte substante folositoare, asa ca este bine sa manci multe, preferabil crude - ca atare sau in salate, sau fierte - in supe, coapte ca ardeii copti si vinetele.
Ce nu trebuie sa consumi in aceasta perioada sunt mancarurile grase sau dulci (ma refer la prajituri, nu fructe), mancaruri prajite si mancaruri foarte sarate - sarea o poti elimina din corp, dar daca este prea multa favorizeaza retentia apei.

| Goldenboy97 a răspuns:

Este bine, apa ajuta la eliminarea de toxine din corp si reduce si aspectul acela de "coaja de portocala" Continua tot asa.

| RareşTPUro a răspuns:

Intr-un fel te ajuta si apa. Dar trebuie ajutata cu miscare multa (sport) pentru a slabi. Altfel nu are cu ce sa te ajute apa sa slabesti asa cum trebuie fara sport! Funda.

| vangaelis a răspuns:

E bine ca bei lichide dar vezi sa nu fie in exces ca poti dezvolta o hiponatremie de toata frumusetea sau o retentie de apa in organism adica umflarea mainilor si a picioarelor si dereglarea functiei renale.

| catablondu a răspuns:

Buna, din cauza caldurii, lichidele din corp se elimina usor, in cantitati mari prin transpiratie. Corpul tau are nevoie de lichide, iar pe timpul verii este recomandat consumul intre 2 si 4 litri de apa, deci nu e nimic periculos in faptul ca ai baut 3 litri de apa.

| alexandru112211 a răspuns:

Eu beau 3 litri pe putin, seara la 8-9 daca ma pun la calculator iau o sticla de 2.5 si o beau pana ma culc big grin