| RockRevenger a întrebat:

Intru clasa a 11-a si ma gandeam ca dupa liceu sa dau la balneofiziokinetoterapie si recuperare. Am o problema su spatele, mai exact o durere in zona lombara care se intinde pe fesa dreapta.In unele zile nu ma doare, dar se vede clar ca am o problema deoarece mi-am pierdut din mobilitate.Intrebarea mea este daca as putea sa merg la balneofiziokinetoterapie si recuperare cu tot cu aceasta problema a mea. Acolo se practica sport? As putea sa ma ranesc mai tare la coloana? La balneofiziokinetoterapie si recuperare
elevii trebuie sa faca chiar ei exercitii de kineto?
Multumesc,dau funda, dar doresc raspuns de la cineva care este sau a terminat facultatea sau are o cunostinta acolo.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu ai probleme la coloana, asta este foarte clar dupa descrierea ta, ci ai facut o criza de sciatica (nervul sciatic este inflamat) din cauza prozitiei proaste pe care o ai pe scaun sau intr-un pat foarte moale.
Totul se rezolva prin masaj si sport si nu mai ai voie sa stai in pozitia in care stai la masa, pe scaun, in pat sau unde stai atatea ore, ca de aceea se inflameaza nervul ala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai tu, am si eu, dar nu pot sa-ti pun eu diagnosticul, zic sa mergi la medic, pentru ca nu e greu de tratat, astea nu sunt probleme grave, nu trebuie sa gandesti asa departe. Si eu eram ingrijorata, dar am facut un tratament de 10 zile si acum trebuie sa fac ceva fizioterapie si sunt ca noua.

Am o prietena la acea facultate, da, se face sport, trebuie sa faca si ei exercitii, dar se tine cont daca ai vreo problema, ea are artroza la un genunchi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-o baga in seama pe KatyEscu laughing PLS. Si mergi la ortoped.