| Razvan1_4095 a întrebat:

La cat timp dupa primul contact sexula il pot avea pe al 2lea fara a exista riscul unei sarcini nedorite in conditiile in care nu ma spal?
Adica cam in cat timp mor spermatozoizii de pe lenjeria intima sau de pe penis?
Rog seriozitate!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Aerul este foarte "nesanatos" pentru aia micuti, nu cred ca este nevoie de mai mult de 2 ore ca sa-si piarda complet viabilitatea.
Ce zic altii, ca micutii traiesc 7-8 zile, este numai in cazul in care sunt intr-un mediu prielnic.
Dar trebuie sa stii ca metodele de contraceptie doar reduc, nu anuleaza, probabilitatea de sarcina si riscul de transmitere a unor BTS. Chiar si prezervativul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai avut contact sexual cu lenjeria intima si spermatozoizii au "murit", da, poti avea si un al doilea contact sexual cu lenjeria fara sa existe riscul unei sarcini nedorite.

Ca sa iti raspund la intrebarea pusa prost, da exista riscul unei sarcini nedorite la al doilea contact sexual. Chiar daca te speli, o parte din sperma va ramane in uretra, asta insemnand ca atunci cand vei avea al doilea contact sexual, spermatozoizii vor ajunge in partenera.

Daca nu te speli e cam grav, nu numai ca trebuie sa te speli, trebuie sa si urinezi inainte de a avea al doilea contact sexual neprotejat, pentru curatarea uretrei. La cat timp? 4-5 ore. Nu ar fi mai usor sa te speli?

| MiruD a răspuns:

Dar te poti spali. E mai simplu, decat sa stai sa iti moara mostenitorii.

| Razvan1_4095 explică (pentru MiruD):

Stiu asta. dar in cazul in care nu pot sa ma spal? imi poti raspunde strict al intrbarea de mai sus te rog?

| hummmer a răspuns:

Nimeni nu-ţi poate garanta că mor, de exemplu într-o oră, e de ajuns unul să vă strice zilele.Foloseşte un prezervativ dacă vreţi să nu aveţi 'probleme'.Nu e aceeaşi senzaţie dar...

| FuriaGogoasei a răspuns:

Spermatozoizii pot trai pana la 7-8 zile in cazul in care barbatul a avut o perioada mai lunga de abstinenta, insa capacitatea de fecundare nu se mentine atat, ei devin imobili dupa cateva zile.