| BodoGenn a întrebat:

Salut,la ce varsta incep sa se dezvolte testiculele... păntru ca am 16 ani si o luna si au inceput sa mi se formeze langa testicul, inauntru desigur ca niste bilute mari.Nu sunt chiar mari,dar ma sperie... tinand cont ca au aparut la amandoua testiculele nu cred ca e o problema nu? banuiesc ca acum incep sa ma dezvolt, deoarece sunt cam mic de statura. Am 1 metru 62 si sunt cam slabut, altii la 16 ani sunt mai dezvoltati fizic.Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DanteRoman a răspuns:

Semne si simptome ale problemelor testiculare Ca si alte parti ale corpului, testiculele pot fi afectate de anumite conditii si boli care pot determina aparitia a diverse simptome. Cele mai frecvente manifesari de la nivelul scrotului si testiculelor sunt: - nodulii (care au forma unor mase) - inflamatia - durerea. Unele conditii care afecteaza testiculele pot provoca o senzatie de apasare sau durere in abdomenul inferior sau pot provoca inclusiv greata sau varsaturi. Cancerul este o posibila cauza a simptomelor testiculare, dar cel mai adesea aceste manifestari sunt cauzate de infectii sau lovituri. Consultul medical Este important sa se consulte medicul cand sunt depistate orice fel de modificari in zona testiculelor, cat mai curand posibil.
Daca nu ai nici un simptom inseamna ca nu ai patit nimic laughing doar devii barbat. Funda!