| anonim_4396 a întrebat:

Salut, la clinicile sau spitalele private necesită trimitere de la medicul de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Depinde dacă medicul are contract cu CAS. Și in clinicile private exista medici care au contract cu CAS și medici care nu ( acolo intra consult cu plata integrala). Suna la fiecare rețea privată și vezi dacă exista medici in contract cu CAS (atunci va trebui bilet de trimitere). Dacă ești dispus sa plătești consultația atunci nu este nevoie.

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Doar la chestii care trebuie, de ex o tomografie, testul de toleranta la glucoza pentru diabet, ala nu se face fara trimitere de la medicul specialist chiar.
In rest nu ai nevoie, ca doar ei vor sa-ti ia banul atat timp cat ce-ti face, nu ti-ar putea dauna.

La testul ala trebuie trimitere de la specialist si la privat, ca-ti baga 75 g glucoza si risti sa faci coma diabetica daca ai glicemiile mari deja.
Si oricum suni la clinica si intrebi daca pentru ce vrei, e nevoie de trimitere, e f simplu.

| Andrei356 a răspuns (pentru Mosotti):

Mie îmi trebuie la psihiatrie, o consultație cum ar fi. Am uitat să menționez că dau fundă

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei356):

Pai nici la psihiatrie nu iti trebuie trimitere, mai la nici o consultatie unde nu presupune iradiere sau ceva care poate fi periculos, cum am zis, testul ala de glucoza, deci cand iti baga ceva in tine pentru anumita analiza.
Mi se pare ca noua si la RMN, nu doar la CT ne-a cerut trimitere si la privat, dar in rest nu.

Eu m-am dus la psihiatrie fara nici o trimitere la privat in mod repetat, trebuia sa zici de la inceput, ca iti ziceam cum e, am sunat, m-am programat, si gata. La orice clinica privata e asa.

| Andrei356 a răspuns (pentru Mosotti):

Dar la un cabinet privat cum e? M-ar putea ajuta cu ceva? Ce îmi recomanzi?

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei356):

Depinde ce problema ai! Daca ai o depresie, anxietate, tulburare bipolara te ajuta, logic, iti da tratament si se rezolva, ce problema ai? Adica pentru ce te duci?

| Andrei356 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai am anxietate, depresie și instabilitate psihică( sau cum ai spus tu) le am din cauza unui eveniment de familie, dar am 17 ani dar aceste stări nu le am mereu, câteodată nu le am, m-am documentat mai bine și ar trebui să mă duc la pediatrie și că mi-ar trebui tratament cu buspironă, dar știi cât timp se ia? Și oare mă internează ceva dacă mă duc la pediatrie? Mulțumesc mult!

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei356):

La privat orice medic psihiatru e bun, doar ca trebuie sa intrebi la telefon la o clinica daca te primeste singur daca esti minor, sau trebuie sa fi insotit de unul din parinti.
Oricum ar fi, nu ai nevoie de trimitere pentru privat.

Buspiorona este doar anxiolitic luat singur, incepe sa-si faca efectul cam dupa 21 zile de luat zilnic, doza standard este de 30 mg/zi adica cate 10 in trei transe, dar medicul decide doza.
Nu este antidepresiv. E un anxiolitic f bun care nu da dependenta si toleranta ca benzodiazepinele adica familia aia xanax, anxiar, etc.

Buspirona ajuta si la depresie luat combinat cu un antidepresiv, e dat ca adjuvant.
Daca ai si depresie, medicul poate decide sa iti dea un antidepresiv din clasa SSRI (Cipralex, seroxat, serlift), dar care totodata e bun si ca anxiolitic si poate sa-si faca treaba pe ambele.
Sau poate sa-ti dea direct asta si doar pentru anxietate ca merge si daca n-ai avea depresie.
Insa ar fi mai bine sa nu sara peste buspirona daca ai avea doar anxietate, ca e mai bine decat sa iei un antidepresiv doar pentru anxietate, de ex SSRI-urile in mare procent poate reduce pofta sexuala, buspiorona nu.

Cam asa sta treaba, suna, vezi cum e cu varsta, du-te cumva, spui ca lumea problema si vei ce zice medicul, apoi vi si zi ce ti-a dat.

Si la clinica intrebi daca e medic special pentru copii adica pediatru, sau merge la orice psihiatru, tot ei iti vor spune, in general cum am zis, orice medic psihiatru se baga si la minori, vedem.
Ti-am dat toate informatiile.