| SSRares a întrebat:

Salut la toata lumea, am si eu o intrebare care ma cam ingrijoreaza, sunt o presoana mai fricoasa de felul meu si ma sperii repede cand vad ceva neintregula cu sanatatea mea, astazi a venit un domn la mine acasa sa ne testeze pulsul si tensiunea, eu de la inceput m-am speriat deoarecee sunt foarte fricos la asemenea lucruri, mi-a vreificat pulsul/tensiunea, primul lucru care l-a zis a fost ai o tensiune foarte bun, atuncea m-am usurat dar dupa a zis ai pulsul marit de 120... nu prea stiu ce inseamna asta tot m-am documentat dar nu am ajuns la o anumita concluzile si ma gandesc la cel mai rau, am varsta de 16 ani so doresc sa stiu daca este ceva normale, inainte sa vina la mine acel domn am baut un energizant, dar nu cred ca doar de la energizant ca eu am de obicei tendinta sa beau unu. Multumesc ca ati citit sper sa ma poata ajuta cineva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Amaliia_Amii_1997 a răspuns:

Nu stiu! nu sunt in masura sa iti dau sfaturi de sanatate consultate si tu cu parinti pentru. ca ei stiu ceace este cel mai bine pentru. tine sper sa te ajut. Funda.Si aii grija de tine.

| Diux96 a răspuns:

Probabil pulsul ti-a crescut de la energizant si de la ''panica'' pe care ai avut-o.pentru ca te-ai speriat cat ai putea avea ceva grav

| florincreatoruldevideoclipuri a răspuns:

Nu mai bea energizante.Cate kg ai?
Si kg in plus sunt o problema.

| w7dragon a răspuns:

Salut pulsul sunt bataile inimi pe min. Dupa cum ai zis mai sus inainte sa ti se verifice pulsul ai baut un energizant deci pulsul ti-a crescut din cauza energizantului care a "pompat" andrenalina.Deci pe scut nu.ti face nicio problema e din cauza energizantului. FUNDA

| gohsty a răspuns:

Uite,eu am 14 ani, trebuie sa te calmezi.Fiind baiat, sistemul imunitar(sanatatea ta) e mult mai precoce, si mai rezistenta decat a unei fete.Singurele chestii generale pot fi la batranete, iar la aceasta varsta predomina racelile si deficit de calciu/magneziu(prea putin calciu sau magneziu in corp, pe astea le rezolvi cu pastile care le pui in apa si se dizolva). Daca ai 120 a fost deoarece te-ai speriat foarte tare, dar si de la energizant.Nu e bine sa bei energizant, mai ales in fiecare zi.Iti dai peste cap sistemul nervos si imunitaru slabeste.Nu mai bea... sper ca nu fumezi.laughing.Ai avut 120 deoarece ai baut energizant si ca te-ai speriat, data viitoar stai calm, ok?

| Skumpa_Georgi_1994 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic te stii bonlav de cv?
du-te la medic pentru siguranta