| AYKSSSSSSS a întrebat:

Buna TPU!
Am 15 ani si azi fiind singur acasa am decis sa beau niste energizant Redbull ca oricum nu ma lasa mama sa beau de obicei. Dar problema este ca am exagerat, am baut o cantitate MUUULT prea mare si acum am inceput sa ma simt rau.
Am dureri de cap, foarte puternice, puls in urech, senzatie de ameteala, durere in piept.

Mi-am masurat acum tensiunea si am vazut ca am 195 cu 110 si sunt FOOOARTE SPERIAT!
Si am pulsul foarte mare 150 si inima imi bate haotic, de exemplu patru batai la interval foarte scurt si apoi inca o bataie dupa vreo 2 secunde!

Spuneti-mi va rog ce sa fac! Parintii mei nu sunt acasa si nu ei stiu ce s-a intamplat dar nu vreau sa afle ca voi fi pedepsit! As vrea sa imi recomandati un tratament naturist daca se poate sa ma simt mai bine ca nu vreau sa ma duc la doctor!

Va rog nu dati raspunsuri de genul "Du-te la medic" ca doar de-asta e categoria "sanatete". Se presupune ca ar trebui sa primesc un raspuns normal nu ceva gen "Du-te la medic".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Astepti ca organismul sa sintetizeze substanta.Bea multa apa pentru a urina cat mai mult si cam atat.
Fii mai responsabil data viitoare!
Numai bine!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Categoria este „sanatete" dar cand esti naiv si nu asculti de mama, uite ce patesti. Răspunsul normal este sa te dai de doua ori cu capul de perete, ca nu ai ascultat de mama, si poate nu mai repeti tampenia asta.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Doamne...dar cat energizant ai băut?

| AYKSSSSSSS explică:

Revin cu un update.
Am inceput sa am sange mult in urina. Ce ar putea insemna asta? Sunt foarte speriat

| Floridori a răspuns (pentru AYKSSSSSSS):

Este normal avand in vedere ca exista o suprasolicitare a vaselor sanguine si o presiune enorma la nivelul acestora.
Daca ai in frigider lapte sau iaurt, ar fi ideal.Mananca un iaurt sau bea un pahar cu lapte.Incet, fara graba.
Incearca sa respiri pe ritm fara a hiperventila.Inspira numarand pana la 4 si expira numarand pana la 4 si incearca sa mentii ritmul.
Continua sa bei apa.Nu exagerat, dar incearca sa ai un pahar langa tine si bea din cand in cand cu inghitituri mici.
Daca ai gheata la congelator, aplica o punga de gheata invelita intr-un prosop la nivelul cefei.Muta din cand in cand pe tample.
Nu pune gheata direct pe piele fara un material textil (preferabil bumbac)!
Daca in urmatoarele 3-4 ore nu vor exista ameliorari, atunci va trebui sa te prezinti la serviciul de urgente.

| AYKSSSSSSS explică:

Update 2:
Pana la urma am vorbit cu mama si am fost de urgenta la spital, unde sunt si acum si se pare ca am avut un preinfarct de la energizantul ala. Starea mea s-a imbunatatit considerabil, cu medicamente, tensiunea a scazut inspre limitele normale, dar medicul a zis ca dupa episodul acesta de criza hipertensiva cu preinfarct s-ar putea sa am inima, vasele de sange si rinichii aftectati pentru totdeauna.
Voi mai ramane internat in spital cateva zile pentru supraveghere.

Rugamintea mea ar fi sa nu beti niciodata energizante indiferent de varsta, dar mai ales daca aveti sub 18 ani.
Eu am fost foarte prost si era sa mor din cauza asta. Nu voi mai consuma asa ceva in viata mea.
Plus ca intamplarea asta m-a convins sa ma las de fumat (fumez de vreo 3 ani dar nu foarte mult, mama nu a aflat incahappy )

| Floridori a răspuns (pentru AYKSSSSSSS):

Ma bucur ca ai luat cea mai buna decizie si te simti mai bine.
E bine ca ai invatat ceva din experienta asta.
Mult succes si sanatate!