| anonim_4396 a întrebat:

Care este tensiunea si pulsul normale la copil de 11 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Tensiunea normala la un copil de 11 ani este intre 11 si 13 tensiunea sistolica si 8-9 tensiunea diastolica (daca ti se spune ca ai 11 cu 8 inseamna ca tensiunea sistolica e 11 si cea diastolica e 8).

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Pulsul se incadreaza inre 65 si 85.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@Moneyandfame: Nu stiu daca ma acuzi ca sunt un "googlesearcher" cum le zic eu celor care dau raspunsuri asa, dar daca asta insinuezi, iti recomand sa aduci niste argumente in acuzatii si sa le faci in mod direct.

| Moneyandfame a răspuns:

Mai oameni buni, astea nu mai sunt intrebari de TPU. Duceti-va la un medic specialist si nu mai cautati raspunsuri printre niste oameni care va vor da copy/paste de pe google.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intre tensiunea 11 si tensiunea 14