| Diegoxyz a întrebat:

Buna TPU.
Am o problema mica.
In ultimele 2 luni am fumat regulat, adică cam 3-4 tigari pe zi dar in ianuarie m-am lăsat si am băut destul, la ziua unui prieten o bere si 2 shot-uri, am băut si la biliard 2 strong bow-uri si de revelion am băut o cafea, un energizant si 2 shot-uri. Faza e că aia au fumat iarba si au suflat spre mine si m-a luat amețeala si in seara de revelion am facut atac de panica.
Imi e frica sa nu am ceva la inima(colesterol marit) pentru ca am si mâncat numai grăsimi in ultimul timp dar am fost la urgente si am avut tensiunea 120 cu 70 si pulsul 90, dar in repaus in general îl am 62-78.
Vreau sa precizez ca am si atacuri de panica pentru ca ma gandesc sa nu am ceva la inima si sa mor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu te-ai gandit inainte de a face ce ai scris aici?

| Diegoxyz explică (pentru darrio2007):

Nu stiu, prostia oricărui tânăr. Distractie si iar distracție dar pana nu mi-a fost rau nu mi-am dat seama

| darrio2007 a răspuns (pentru Diegoxyz):

Asa e. Problema este ca le-ai amestecat. Si neavand experienta in domeniu, ti-a fost rau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai du te la un cardiolog si fa ti analize.

| Diegoxyz explică (pentru suntserios):

De asta ma ocup vineri

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tensiunea e ok. Frica e însă la nivel prea înalt. Unii cat tine mor și de frică.
Să dau un exemplu. Când se testează medicamente pe cobai, trebuie omorâți cu grijă, căci dacă nu, ei fac ulcer de frică înainte să moară. Astfel frica îmbolnăvește, și pe șoareci și pe noi, căci suntem veri indepărtați.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lipseste sa ne zici si cit 12 ani ai...

| DonGiani a răspuns:

Ești bine din ce ai spus, stai liniștit.

| nuconteaza777 a răspuns:

Ai grijă când amesteci iarba cu alcool. Am făcut și eu asta de revelion si a doua zi m-am trezit si nu știam pe ce planeta mă aflu,am văzut într-o depresie foarte mare,dar mi-am revenit. Atacurile de panică nu este o urgență medicală, știu că atunci când îl ai crezi că o să mori,dar de fapt nu este așa, m-am confruntat la fel cu așa situație, credeam că nu-mi ajunge aer și o să mă innadus, apoi m-am calmat și a trecut. Dacă ai ceva nesiguranțe, pleacă la doctor pentru analize generale să vezi dacă totul e bine

| Diegoxyz explică (pentru nuconteaza777):

Ce ai facut sa iti revii? si in cat timp?

| nuconteaza777 a răspuns (pentru Diegoxyz):

Am băut multă apă, am vorbit cu iubitul ca să nu atrag atenția la deprimare, 2 zile maximum îți trece, asta e un fel de mahmureala

| Diegoxyz explică (pentru nuconteaza777):

Mie nu prea m-a trecut si o am de ceva timp, faza e că am uneori atacuri de panica si inca sunt stresat pana nu imi fac analizele si un consult.Mersi oricum

| Lolol8888 a răspuns:

Dar 90 nu este asa rau. eu am tahicardie si am ajuns la peste 150 de batai pe minut in repaus, tinand asta vreo 24 de ore, scazand usor-usor. doar simti ca iti bate tare inima sau te si inteapa?

| Diegoxyz explică (pentru Lolol8888):

Uneori simt ca ma înteapa dar cred ca e de la atac de panica pentru ca atunci cand ma liniștesc de ameliorează