| FluTuraSh29 a întrebat:

Salut la toti!
Imi spune cineva ce inseamna tehnician nutritionist?
2. In ce consta lucrul acestuia?
3.Se considera ca medic?
4. Poti lucra in clinici medicale?(si unde mai poti lucra)
5.Este greu sa devii tehnician nutritionist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tehncianul nutritionist stabileste si urmareste regimurile dietetice ale pacientilor. Este echivalent cu asistent medical cu studii superioare de scurta durata, nu cu medic, lucreaza intotdeauna sub controlul unui medic. Da, poti lucra in clinici medicale, in policlinici si cabinete private sau de stat. Nu este greu, sunt studii de 3 ani, concurenta nu e deloc mare si studiile sunt foarte interesante.