| Ponce a întrebat:

Salut la toti. Vreau sa va intreb:
Am fost la doctor (sunt racit), si mi-a dat o reteta. Toate bune si frumoase, am fost la farmacie, am luat toate medicamentele. Cand ajung acasa, am vazut ca aveam si amoxicilina printre medicamente. Faza este ca le-am loat pe toate in afara de amoxicilina, ca nu pot sa o inghit. Vreau sa va intreb, trebuie neaparat sa iau si amoxicilina? Mentin ca am vazut pe reteta, ca amoxicilina este pentru gat.
Astept raspuns urgent sigh

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Mai bine întrebi medicul și urmezi sfatul lui, decât să te iei după sfaturile greșite ale unor utilizatori de pe TPU(majoritatea minori și fără cunoștințele necesare (în acest domeniu mă refer)).
Eu aș zice că trebuie luate, mai ales că sunt antibiotice și mai ales că ți le-a prescris medicul, dar mai bine dă încă o "fugă" la medic și întreabă-l.

P.S. După cum cred eu, medicul ți-a mai prescris și un alt medicament pentru refacerea florei intestinale(care reduce efectele secundare ale antibioticelor(printre care și antibioticul amoxicilina), iar dacă ți-a prescris așa ceva atunci aceste medicamente pentru flora intestinală degeaba le iei dacă nu iei și antibioticele), ce vreau să zic este că toate medicamentele prescrise au legături între ele, fie compesează efectele celorlalte pastile, fie dimineuează efectele secundare a celorlalte pastile, dar mai bine întoarce-te la medic și întreabă-l dacă are ceva dacă nu iei amoxicilina și poate îți prescrie altceva.

| mona a răspuns:

Daca nu o iei nu te vindeci[amoxicilina e baza]

| ZOZOKid a răspuns:

Rupe si tu pastila in doua si da bucatile pe gat, una cate una cu apa

| Azµre a răspuns:

Logic rolling on the floor Doamne, e antibiotic, ăla te vindecă nu altceva!

| IAliveInHell a răspuns:

Trebuie neparat s-o iei ca daca faci febra greu scapi de ea nu o prea poti controla asta de la gat dar o poti tine putin in fru nu tare nu mult dar poti.Este obligatoriu daca faci febra poti ajunge foarte repede la spital.Ai grija.Bafta!

| Ponce explică:

Mersi la toti de sfat. Maine cum ma scol, fug la medic! Sau ii dau un telefon.

| Raniia a răspuns (pentru Ponce):

Ar fi mai indicat sa nu mai stai pe ganduri pana maine, du-te si ia amoxicilina de la farmacie comform indicatiilor primite. Medicul in urma consultului a hotarat tratamentul potrivit pentru tine cu antibioticul respectiv.Respecta-l ca sa nu complici boala ta.Multa sanatate!

| Anonim5566 a răspuns:

Da si daca nu o poti inghiti ori o rupi si inghiti cu apa (daca e pastila), ori o desfaci si inghiti praful (daca e capsula).

| StefStefStef a răspuns:

Rupe si tu pastila in doua si da bucatile pe gat, una cate una cu apa

| enax a răspuns:

Daca esti racit dar nu te doare gatul nu e nevoie, daca te durea gatul cand tuseai de la raceala era nevoie de amoxacilina. deci nu ai nevoie de ea.

| liviumarinel a răspuns:

Amoxicilina desigur ca este un antibiotic dar de obicei doctorul o pune pe reteta deoarece si raceala este considerata o infectie asa ca trebuia sa o iei ca nu strica organismului (intraba maine doctorul care ti-a dat reteta ca sa te convingi)

| Jusssstme a răspuns:

Trebuie.Amoxacilina este un antibitioc care te va ajuta sa scapi de infectia din gat. Poti incerca sa desfaci capsula si sa bei doar continutul.Eu asa faceam cand nu puteam inghiti.