| anonim_4396 a întrebat:

De o săptămână încoace am tensiunea cam mare, mai exact 145/90. Am cumpărat de la farmacie un ceai pentru tensiune, am consumat din el, dar nu se vede nicio schimbare (momentan).
Acum 2 ani am mai avut tensiunea crescută iar atunci am fost la medic și mi-a recomandat anumite medicamente, printre care și Metoprolol care a fost eficient.
Atunci am luat medicamentele pe bază de prescripție medicală.
Acum nu vreau să mai merg la medic, atunci am fost, deoarece tensiunea era mult mai mare, 179/90 sau 180/91.
Dacă cer la farmacie câteva pastile de Metoprolol fără rețetă, îmi vor da?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

E un beta blocant la care dozele trebuie ajustate in funcție de cazul pacientului. O doza prea mare poate scădea prea mult tensiunea.
Sunt șanse mari sa nu îți dea la farmacie dacă nu ai dovada de la medic, fie și o rețeta mai veche.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Încearcă să ceri doar câteva pastile, daca nu se da fără rețetă. Poate așa vei găsi un farmacist binevoitor care sa îți dea.

| Wr3nch a răspuns:

Nu, ca nu isi risca pielea sa iti fie rau ca iti e ti-e lene sa mergi la medic.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Nu îmie e lene, nu pot momentan.

| Catrice a răspuns:

Ala nu e pentru tensiune...

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Ba da. Citește prospectul.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am nevoie ca îl iau și știu pentru ce îl iau.

| Hammurabi a răspuns:

Teoretic, e un medicament care se dă cu rețetă.
Dar e foarte posibil să-ți dea o cutie și fără rețetă. E un medicament uzual, nu unul din cele "foarte periculoase".

| natur a răspuns:

În nouă din zece cazuri, cauza hipertensiunii arteriale este stilul de viață modern.
Vezi aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/hipertensiunea-arteriala