| alexalexandrusincerul a întrebat:

Daca o persoana doarme cu lumina aprinsa, acest lucru poate afecta creierul? Exista riscuri in acest sens? Am citit ca poate afecta calitatea somnului...insa alte probleme pot exista?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Skippy223 a răspuns:

Da.
In întuneric melatonina este secretata în creier.
Melatonina est responsabila pentru somn, temperatura corpului, tensiunea și glucoza. Dacă tu dormi cu lumina aprinsa, poți sa deduci tu singur ce se întâmplă.
Mai bine folosește lumina de noapte, care are o frecventa mai slaba și nu afectează somnul.

| alexalexandrusincerul explică (pentru Skippy223):

Dar dupa o noapte doar nu cred ca sunt probleme...pe termen lung inteleg ca o persoana se poate imbolnavi...

| Skippy223 a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Dupa o noapte nu. Dar tu ai intrebat in general, eu ti-am raspuns in general.

| alexalexandrusincerul explică (pentru Skippy223):

Si ai idee dupa cat timp o persoana se poate imbolnavi dormind in acest mod?

| Skippy223 a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Nu pot sa-ti raspund cu exactitate. Dar daca ne gandim logic:
Dormi o noapte, si melatonina scade, in timp ce serotonina urca.
Serotonina este responsabila cu starea de bine, fericire, etc.

Melatonina va avea un procentaj scazut, serotonina urcat. Incet incet, ele incep sa se balanseze si sa revina la normal. De aceea o noapte nu o sa afecteze multe, in afara de starea ta de spirit in ziua urmatoare - oboseala, lipsa de concentratie, etc.
Daca tu dormi mai multe nopti la rand cu lumina, corpul tau nu o sa mai poata sa balanseze cei doi hormoni (pe langa altii).
Pe langa probleme pe care le-am mentionat inainte, am uitat sa adaug si depresie.

(Daca am explicat gresit, rog sa ma corectati.)

Dar de ce tii asa de mult sa dormi cu lumina aprinsa? Ai frica de intuneric?

| alexalexandrusincerul explică (pentru Skippy223):

De ce spui ca melatonina scade, iar serotonina urca? Care este relatia dintre cele doua?

| Skippy223 a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Îmi pare rău, n-am explicat. Serotonina este hormonul care îți dă senzația de stare de bine, fericire. Ea este secretata în mare parte în timpul zilei, sau la lumina.
Serotonina se transforma în doua componente, N-acetylserotoin și melatonina. De aici vine relația între cele doua.
Eu m-am exprimat greșit, spunând ca Serotonina urca în timp ce melatonina scade.
Problema este când melatonina și N-acetylserotonina sunt în disproporție.
Este mai clar?

| alexalexandrusincerul explică (pentru Skippy223):

Ok.Mersi pentru raspuns.

| Eu2208 a răspuns:

Nu este bine pentru creier si a doua zi nu te poti concentra...

| AlexCris a răspuns:

Depinde de persoana, nu se manifesta exact la fel la toti oamenii, sunt altii care pot dormi cu lumina aprinsa fara ca, creierul sa sufere sau stare lor de spirit, concentrare, s-a.m.d sa fie afectata in vreun fel anume.

| Diiiaaaa a răspuns:

Da.
Scade secretia de melatonina si astfel creste riscul de cancer si de diabet.

| deathmatrix2 a răspuns:

Da, este posibil sa faci diabet nu sunt sigur daca poti face cancer. Dar cu siguranta te vor durea ochii si ori cum nu vei putea dormi tongue

| New_Felicity_1988 a răspuns:

Da, dauneaza ochilor