| alexcoman34 a întrebat:

Salut m-a prins soarele foarte tare pe spinare si cred ca mam si oparit ce as putea sa fac ma inteapa si ma ustura foarte tare nu stiu ce sa mai fac si marti am capacitatea la limba romana va rog ajutati-ma crying((!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista niste creme la farmacie de folosit dupa expunere solara. Au efect calmant si iti fac foarte bine. Da-te cu asa ceva, te va ajuta sa-ti linistesti usturimea, te vei coji mai putin si te vor proteja un pic si de cresterea riscului de cancer de piele dupa arsura solara

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te-ai opărit sau te-ai ars?
Pune comprese îmbibate cu spirt, repeți până cedează discomfortul și apoi hidratezi cu ulei (bun este și cel de floarea soarelui).
Pa, pa.

| fgsdfgdfgdsfgfd a răspuns:

Nu te impacienta! Nu te ajuta cu absolut nimic! Ceea ce trebuie sa faci e sa te duci la farmacie si sa iti cumperi un spray racoritoti de aloe pentru ardere solara.Sau in cazul in care nu vrei sa te duci la farmecie eu ti-as recomanda iaurtul! Te ungi cu el si arderea se amelioreaza.Bafta!

| marcusnmc a răspuns:

Poti folosi ulei de gatit (cel de floarea soarelui) care are o concentratie mare de acid linoleic si acizi omega 6 calmeaza pielea si o catifeleaza, in general este folosita la bebelusi dar crede-ma ca da rezultate.
Sper ca te-am ajutat si mult succes la capacitate la limba romana!

| Kyra18 a răspuns:

Poti sa de dai cu ulei de plaja sau miere