| ImpOssibleTooForgeT a întrebat:

Am mancat un ananas si nu stiu de ce, dar ma ustura foarte tare limba, simt ca ma arde. Nu mai pot manca nimic. De ce? Ce as putea sa fac?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate esti alergica la ananas sau ananasul era expriat, uitate daca are eticheta si vezi data experarii.

| qwerty21 a răspuns:

Da,cateodata nu ne pica bine o anumita mancare, incat se deranjeaza papilele gustative...si pot sa se albeasca si sa se mareasca unpic. daca asta e,mie mi se intampla cateodata de la salata de vinete, kiwi.
nu e nimic grav, iti trece in cateva zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

? ananasul contine bromelina.
Bromelina, substanţa principală din ananas este o enzimă deosebit de utilă pentru digestie. Enzima este vinovată de faptul că te arde limba sau te înţeapă limba când consumi ananas crud.

http://www.iflscience.com/......outh-sore/

| Annamaia a răspuns:

Pai sa stii ca e normal sa te usture limba de la ananas mai ales daca e prima oara cand il mananci ca fruct natural... oricum iti va trece uite si un site unde au comentat diverse persoane despre ananas;) http://forum.desprecopii.com/....../topic.asp FUNDA? :*:*

| foreverstrong a răspuns:

Poate esti alergic, si mie mi s-a intamplat la fel in prima zi cand am mancat.iar a doua zi mi-au iesit basiti care apar de la anumite arome de culoare alb-gri si am cumparat de la farmacie UNGUENT CU EXTRACT DE GALBENELE

| KissGabriel a răspuns:

Ananasul contine clorhidrat de zinc, si la usturime probabil ca avem ceva fungi in gura. Eu am facut candida, am descoperit-o la exudat. I-am zis dentistei, si mi-a zis sa mananc un ananas intreg pe nerasuflate, si voi simti exact unde e localizata candida. Inca nu stiu daca va disparea, dar ma ustura ingrozitor dar NU peste tot... sub limba, pe limba pe stanga, pe gat si in doua locuri unde am afte si 2 puncte pe buze, ceea ce ma face sa ii cam dau dreptate. Acum cativa ani am mancat anas aproape intreg si nu am avut nimic, deci... concluziile se trag singure