| Thatgirl18 a întrebat:

M-am lovit destul de tare la degetul mare de la mana acum cateva ore.
Pot sa misc degetul si sa- l indoi(ceea ce inseamna ca nu e rupt), insa daca fortez indoirea ma doare si mai tare. Am pus apa rece pe zona afectata
Ce pot sa fac?
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cand te lovesti si te doare ceva, nu apesi mai tare si nu traumatizezi mai rau locul respectiv, ii dai pauza si-l protejezi ca sa se refaca testutul!
Asta trebuie si tu sa faci, comporta-te ca si cum l-ai avea in ghips si nu-l mai atinge, nu-l mai folosii. In 2-3 zile va dispare direrea si disconfortul.

2 răspunsuri:
| QElenaBoghiu a răspuns:

Bună, și eu am pățit.
Ține l în apă rece câteva minute și te pui la somn.
După ce te rezesti s-ar putea să mai ai decât o durere mica. La mine a funcționat.

Bula
| Bula a răspuns:

Tine pansament cu apa rece pe degetul lovit, sa nu se umfle.
Maine, daca doare la apasare cu degetul, atunci mergi la urgenta la ortopedie, sa-ti faca radiografie!