| FitMonkey a întrebat:

Salut

ma doare foarte rau gatul de 2 zile beau ceai cald non-stop, lapte fierbinte bonboane mentolate. ce as putea face? ce medicamente sau altceva pot face? e deja insuportabil. multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte neplacuta durerea de gat, ai amigdalita mai exact.Este ceva de luat in seama, intrucat pot aparea complicatii.Nu trebuie sa consumi ceaiuri foarte calde, multa lamaie, lichide, fructe.Tratamentul medicamentos nu este tocmai o alegere buna, si e mai bine sa tratezi naturist.Ar trebui sa te duci la un doctor, sa vezi cauza reala a infectiei tale in gat.

Insanatosire grabnica! happy

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Exista cateva remedii bazate pe crucifere (varza, ridiche neagra si altele). Au efect bacteriostatic si antiinflamator, sunt ca si un faringosept natural. Si in plus, varza este si foarte ieftina. Eu mestec tot timpul, ca un iepure.hee hee
Apropo, varza nu-i buna pentru iepuri, daca ai iepuri sa nu le dai varza decat putin si rar. straight face

| Zenithf a răspuns:

Completare la ce am zis anterior:
http://raceala.com/hreanul-este-remediu-traditional-pentru-raceala/54
http://www.gandul.info/......ei-5072803
Gasesti acolo cu ce te poti trata, dar eu zic sa nu uiti de varza. :)

| mona a răspuns:

Orice bei sa nu fie fierbinte, incearca si cu miere, strepsils, faringosept, decasept

| 0rlando a răspuns:

Nu mai bea fierbinte!
Lichidele și mâncarea fierbinte provoacă leziuni.
Bea ceaiuri calde, preferabil de lămâie și îndulcite cu miere.
Pentru a elimina bacteriile din cavitatea bucală ce ar putea agrava inflamația, poți face gargară cu bicarbonat de sodiu dizolvat în apă caldă.

| akka4 a răspuns:

Mai bine mergi sa te consulte un doctor, iti da pastile sau ceva sa calmeze durerea si scapi.
Daca astepti mult poti face alte complicatii

| Azre a răspuns:

Ibuprofen + Strepsils Intensiv pentru durere.

| Oana92 a răspuns:

Ceai de ghimbir cu miere si lamaie, feliute de lamaie cu zahar peste si mancate, cartofi taiati feli pusi pe gat si legati cu un prosop, multe lichide, fructe si o vizita la medic. Sanatate!