| мιcυтѕαααα a întrebat:

Este neaparat sa beau ceai fierbinte ca gatul meu sa fie mai bine? Sunt bolnava si cu rosu in gat. Ceaiul s-a racit, din pacate! Este neaparat sa il beau fierbinte ca sa-mi fie gatul mai bine? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| undercovergirl a răspuns:

Salut,

Nu trebuie sa beai ceaiul fierbinte fiindca risti sa te iriti si mai rau in gat. Incearca ca ceaiul sa fie caldut cu putina miere. Daca simti ca te doare cand inghiti de asemenea poti lua o lingura de miere. Iti va calma gatul. De asemenea incearca cu Tantum verde, strepsils sau faringosept.Iti va trece si cu ceaiuri si miere dar va dura mai mult.
Multa sanatate.

6 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Microbii se inmultesc la cald, oricine stie asta. Ceaiul fierbinte il bei pentru a transpira si "elimina" raceala din corp dar nu pentru a-ti trece durerea in gat. Durerea in gat trece cu pastile de supt diverse dar nu cu ceai fiebinte, plus ca bauturile fierbinti strica si dintii.

| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Da este foarte bine sa bei o cana de ceai fierbinte sau sa iei un faringosept, tantum verde/lemon, strepsils!

| Raducu1 a răspuns:

Nu neaparat fierbinte, dar cald trebuie(desi e recomandat fierbinte). Daca-l bei rece, n-are niciun efect si chiar iti poate agrava situatia.

| bobok a răspuns (pentru Raducu1):

Da poti sa-l bei fierbinte si cald dar nici prea rece. Pentru ca ceaiul rece nu are nici un efect al gatului.De preferat, daca s-a racit mai incalzestel odatakiss

| мιcυтѕαααα explică:

Multumesc! Multa sanatate si tie, undercovergirl! La fel si celorlalti! MS!

| rjrj a răspuns:

Salut.Daca bei ceai fierbinte poti avea complicatii la stomac! Bine nu spun acum ca de la o ceasca vei avea probleme dar am invatat la biologie ca daca bei/mananci lucruri fierbinti poti face cancer la stomac.