| daηă a întrebat:

Salut.
ma doare rau de tot maseaua si nu stiu ce sa fac, sa ma duc la dentist sau sa astept pana ma doare si mai rau maseaua si am sa vrau sa merg la dentist...crying am fost odata la dentist si mi-a scos o masea cu radacina mare rau.si a durut cand a scoaso. ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tourniquet a răspuns:

Salut.

Stiu ca te doare, nu mai sta pe mana 'pastilelor' si tratamentelor babesti cu tuica. happy

Du-te la dentist, tatal meu la fel, statea pe pastile, pana l-a luat durere anul trecut, intr'o seara de joi, in ianuarie parca, pe la ora 12. l-a luat o durere de s-a dus cu mama la dentist.

Nu vreau sa pateasca nimeni ce-a patit tata, cat a mai tras-o cu dintii. oh go on

Deci iti recomand sa te duci la stomatolog, sa il intrebi sa iti recomande o pastila pentru dureri, si foloseste si tu apa de gura (cand te mai doare, mai te curata la gingie) happy

Sper ca ti'am fost de folos, bye :*

9 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Este bine sa mergi la dentist imediat ce ai o problema cat de mica si de cateva ori pe an chiar daca aparent nu ai nimic, eventual pentru detartraj si consult.
Ii spui dentistului ca iti este frica de durere; in ziua de astazi sunt procedee de anestezie foarte eficiente. Daca nu raspunde rugamintii tale, schimba dentistul.
Nu uita ca te vei saruta cu iubitul tau, sau cu cel pe care il iubesti. prima impresie conteaza si daca iti miroase gura poti sa arati ca Ileana Cosanzeana, se lipseste omul.

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

mergi la un doctor si spune-i sa iti omoare nervul, daca le scoti ai sa ramai fara dantura asa iti omoara nervul si ti-o plombeaza si nu te va mai durea cu timpul poti sa o si imbraci maseaua. eu ti-am dat un sfat care cred ca este mai bine decit sa o scoti. daca iti omoara nervul nu te va mai durea.eu am facut si mai tirziu l-am imbracat pot sa maninc orice rece sau cald nu mai am probleme.

| Good Cat a răspuns:

Du-te la dentist. Stiu ca doare, stiu ca e naspa, stiu ca ti se pare un urs mare cand e in fata ta, dar e mai bine acum decat mai incolo.
Gandeste-te ca mai incolo te va durea mai tare.
Intre timp ia aspirina sau algocalmin, antinevralgic. Eu le luam pe toate 3 sau 2 din ele si nu ma mai durea. Dar nu scapam de ' urs' a doua zi ma duceam sa o scoata sau sa ii faca ce i-o face.
Fii barbat. Cum e aia... Zoe, fii barbata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vad de ce ai astepta pana te doare mai rau.decat daa ai vrea sa-ti faci rau singura. E normal sa te doara atunci cand iti este scoasa o masea, chiar daca mecicul ti-a facut anestezie, dar te sfatuiesc sa te duci la un stomatolog bun, la care ai mai fost si care stii ca lucreaza bine. Conteaza si increderea in medic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vad de ce ai astepta ca sa te doara mai rau. Este normal sa te doara atunci cand iti este scoasa o masea, chiar daca medicul ti-a facut anestezie, dar totusi, te sfatuiesc sa te duci la un stomatolog priceput, la care ai mai fost si care stii ca lucreaza bine. Conteaza si increderea in medic!

Răspuns utilizator avertizat
| Ioananmt a răspuns:

Eu zic mai bine du-te sa nu ti se agraveze ca daca se agraveaza te va durea mai tare si vei avea de suferit mai mult

| adina_4262 a răspuns:

Buna, du-te la un alt dentist. Nu mai astepta. Succes si sper sa-ti treaca repede!

| cathalin a răspuns:

Daca e infectie trebuie antibiotic - ampicilina sau amoxicilina. Pentru a scapa de durere in cateva minute incearca cu aulin praf dizolvat.
Daca maseaua este distrusa, atunci trebuie sa te prezinti la un stomatolog pentru extractie. Nu te-ar durea asa tare daca ti-ar face o anestezie locala si extractia imediat dupa 10-15 minute dupa anestezie.
Oricum, i-ati inima in dinti si cu mult curaj, mergi la un medic stomatolog. Succes!