| ojica99 a întrebat:

Salut, ma numesc Alex si am 17 ani. de can 3 zile imi este frica rau de tot sa nu am tumoare la cap. Ma doare capul din cand in cad. in zona fruntii si in parea dreapta si stanga la tample. Ce poate fi, o migrena? Ce sa fac, sa ma duc la un control? Se poate face la 17 ani tumoare la cap? Un sfat va rog!
Muntulesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Pacientii au tendinta sa se repeada la bolile grave, dar statisc afectiunile mai usoare sunt mult mai frecvente. Du-te la doctor, nu cred ca ai ceva grav, dar trebuie sa te tratezi ca sa nu se agraveze.

| CuriousStuff a răspuns:

De ce crezi ca orice durere de cap inseamna cancer? Iti dai seama toata lumea care a avut o durere de cap ar face cancer cam pe unde am fi? Durerile de cap pot fi date de multe cauze. Stat in frig, raceli, viroze... cate si mai cate. Migrena nu doare in zona fruntii, de obicei doare in lateral pe o singura parte, si doare pulsatil, si durerea tine cateva zile iar dupa o mica pauza reapare... Tu ai o simpla cefalee, odihneste-te putin, nu mai sta in fata calculatorului dacat cat e nevoie si o sa treaca. Daca nu trece in 1-2 zile mergi la medic. Dar poti sa stai linistit ca nu e nimic grav.
Multa sanatate.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu toate durerile de cap inseamna tumoare. Asa cum a zis si cineva mai sus, durerile din zona fruntii indica in general o problema cu sinusurile.

De asemenea, durerile in zona fruntii mai pot indica si oboseala sau stres.

Migrenele nu sunt in zona fruntii. Migrenele sunt in general doar intr-o parte a capului si daca ai avea o migrena, crede-ma ca din proprie experienta iti spun, nu ai sta pe TPU. Cand ai o migrena nu poti sa te ridici in pat iar pe langa durerea de cap ai greturi ingrozitoare si cea mai mica sursa de lumina te loveste ca un topor primit in crestetul capului.

Insa durerile de cap sunt un simptom extrem de vag care indica chestii mult mai putin serioase. Capul te poate durea de la extrem de multe chestii. Fie de la foame, deshidratare, schimbarea brusca a temperaturii, expunerea prelungita la o temperatura prea calda sau prea rece, probleme cu ochii, fortarea ochilor, tensiune in zona gatului si a spatelui, o dependenta usoara de analgezice etc.

Da, se poate face o tumoare la cap la orice varsta, insa ai avea simptome mult mai grave decat dureri de cap ocazionale.

| Mario1994 a răspuns:

Sinuzita! Dragule. Orl te poate consulta doar! Daca ar fi avut cineva tumoare, ar fi lesinat si avea dureri groaznice de cap, adica tot capul era dureros! Sincer. Ori migrena sau sinuzita! Sunt multe simptome! Sanatate!; D

| nuestenimic a răspuns:

Asculta pe TPU nu sunt medicii sau sa ascultii parerea altora care nu se pricep cel mai bine du-te la un control medical