| ȘtefaniaDeea0 a întrebat:

De câteva zile mă doare capul. Nu e o durere insuportabilă, adică uneori nici nu simt că mă doare capul. Problema e că deja devine stresant să mă tot trezesc cu durerea de cap. Am luat nurofen dar nu mi-a trecut, am luat altă pastilă care mi-a făcut durerea să
nu fie așa de rea, dar tot nu mi-a trecut. Acum nu știu dacă e de la telefon, de la părul ud, având în vedere că acum câteva zile m-am culcat cu părul ud, sau dacă e pur și simplu de la vreme. Mă doare în zona frunții și uneori spatele ochilor. Mai pot resimții durerea și pe la tâmple și la nas, simt ca și cum mi-ar fi înfundat, cam așa. Mă sperie puțin, sper să nu fie ceva grav. Ceva sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Ralena a răspuns:

Prima data incearca sa te hidratezi suficnet sa vezi daca nu e de la dezhidratare, cauza cea mai frecventa a durerilor de cap. Apoi elimina ciocolata din alimentatie, si cacao de orice fel, sa vezi daca asta afecteaza. In plus, dupa cum descrii durerea, poate fi cauzata si de o sinuzita, aceasta e diagnosticata de medicul orl-ist. Nu este recomandat sa iei pastile fara prescriptie medicala.

| ȘtefaniaDeea0 explică (pentru Ralena):

Mulțumesc! Nu cred că e vorba despre deshidratare, beau vreo sticlă de 2l în aproape fiecare zi. Cu ciocalata am dubii, adică n am băgat în mine ca nesătula, dar am mâncat un baton de ciocolată din când în când ( cam o dată pe săptămână ). Dar știi dacă pot face baie caldă în cadă? Îmi poate face ceva rău? Căci la sinuzită m-am gândit și eu.

| Ralena a răspuns (pentru ȘtefaniaDeea0):

2 litri este petru 40, max 50 kg masa cororporala. 0.8-1l/20g. Sa o bei corect, dimineata pe stomacul gol si inainte de fiecare masa cu 30 minute.
Sinuzita trebuie diagnosticata si tratata.