| Alex2526 a întrebat:

Salut, mai pun odata aceasta intrebare deoarece nu m-a lamurit nimeni. Am pe penis mai ales pe partea interioara niste bubite de culoarea pielii cand le storc la unele iese foarte putin ca la si cosuri ceva alb. Cum fac sa scap de ele? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt papule perlate, sunt normale, nu trebuie stoarse, trebuie pur si simplu lasate in pace. Multi barbati au, nu ai nici un motiv sa scapi de ele si nici nu se poate.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care bubitele de care amintesti in aceasta intrebare sunt pozitionate pe suprafata glandului sau in asa numitul sant balanopreputial, adica adancitura existenta intre gland (cap) si trunchiul penisului in acel caz cel mai probabil reprezinta asa numitele papule perlate peniene (PPP) in privinta carora trebuie sa cunosti urmatoarele aspecte. Papule perlate peniene - sunt de fapt niste cosuri mici cu continut de sebum care au forma unor cupole/domuri, excrescente care sunt de obicei situate pe santul balanopreputial existent intre gland si trunchiul penisului, sau pe corona glandului penisului. Papule sunt aranjate de obicei imprejurul glandului penisului într-una sau mai multe rânduri sau in grupuri de diferite marimi, cu extindere mai mare sau mai mica. Cauza formarii si/sau aparitia acestor papule este destul de incerta. dar cu toate acestea se pare ca papulele peniene reprezinta o varianta anatomica asemanatoare cu acneea normala. Aproape in unanimitate se accepta ideea/presupunerea ca aparitia si formarea lor nu are nicio legatura cu activitate sexuala si nici cu lips igienei corespunzatoare. De asemenea s-a stabilit ca nu sunt infectioase sau contagioase, comparativ cu verucile genitale cu care se aseamana si nu sunt nici maligne ori pre-maligne. Chiar daca acele papule nu provoaca nici un simptom, pacientii afectati sunt adesea ingrijorati in privinta naturii lor. De regula ceea ce deranjeaza in primul rand este aspectul lor nu tocmai placut. Fiindca sunt inofensive nu devine necesara indepartarea lor cu orice pret, insa daca pacientul este prea deranjant de aspectul lor nu tocmai placut vederii si doreste sa urmeze un tratament de indepartare/eliminare a papulelor, acest lucru se poate obtine/realiza prin metode medicale cum ar fi : metoda cu dioxid de carbon vaporizat cu laser sau micro ori electrochirurgie pentru a le distruge, insa aceste interventii chirurgicale pot lasa cicatrici pe suprafata fina a glandului. Multa sanatate!